Jak wygląda rekrutacja na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii?
Na studia magisterskie w UK podanie można składać z reguły przez cały rok akademicki, czasem uczelnie jednak decydują się nie rozpatrywać podań, które do nich wpłyną po 30 czerwca. Wydaje się więc, że nie trzeba się spieszyć :-) Nic bardziej mylnego!
Poniżej kilka powodów przemawiających za tym, aby zacząć pracę nad aplikacją jak najszybciej i nie czekać na obronę pracy licencjackiej!
Podanie – możecie wysłać nie mając jeszcze obronionej pracy licencjackiej lub zdanych finalnych egzaminów! Wówczas przesyłacie uczelni waszą aktualną średnią ze wszystkich przedmiotów jakie do momentu wysłania podania zdaliście w trakcie całych studiów licencjackich.
- Transcript of record – to lista waszych wszystkich ocen w formie elektronicznej, którą dołączacie do podania. Nie wszystkie polskie uczelnie takimi dysponują, więc warto dowiedzieć się zawczasu jak wygląda sytuacja na uczelni! Czasem wydanie tej listy też zajmuje czas! Następnie musicie ją przetłumaczyć przysięgle na angielski.
- Personal Statement i dwa listy rekomendacyjne – przygotowanie ich jest często czasochłonnym procesem. Warto się dobrze przygotować do napisania personal statement na studia magisterskie w UK oraz zawczasu skontaktować się z potencjalnymi referentami. Pamiętajcie, że profesorowie czy pracodawcy mają milion różnych obowiązków i nie napiszą wam solidnych referencji na studia magisterskie w UK z dnia na dzień.
- Portfolio prac – W przypadku aplikacji na kierunki artystyczne trzeba koniecznie przygotować portfolio prac. Uniwersytety w Wielkiej Brytanii dość skrupulatnie formułują swoje oczekiwania i bądźcie gotowi na załączenie do podania ok. 20 prac, które zademonstrują wachlarz waszych umiejętności. Analogicznie tancerze, muzycy czy dziennikarze również muszą sie postarać, przesyłać uczelni filmik pokazujący na co ich stać. Do tego także się trzeba przygotować!
- Rozmowa kwalifikacyjna – dotyczy nie wszystkich kierunków, dlatego warto sprawdzić jak wygląda sytuacja w kierunku obranym przez Was. Nie będzie to trzydniowy maraton pełen testów psychologicznych oraz na wiedzę, ale przygotować się musicie tak na prawdę już w trakcie wysyłania podania. Robiąc szczegółowy research na temat wybranych przez Was kierunków i uczelni przygotowujecie się do rozmowy, ponieważ ona ma na celu poznanie was. Waszej motywacji, waszych planów na przyszłość i zainteresowania daną uczelnią oraz kierunkiem. Nie odkładajcie na ostatnią chwilę! Rozmowa kwalifikacyjna na studia magisterskie w UK to często ostatni etap aplikacji, taka wisienka na torcie! Trzeba dać się z siebie wszystko, aby się powiodła!
- Aktualne CV – większość uczelni wymaga od aplikanta, aby do podania załączyć aktualny życiorys. Standardy zmieniają się co roku, warto więc przysiąść do napisania CV wcześniej, tym bardziej, że musi być napisane według brytyjskich schematów.
- Świadectwa pracy, staży oraz praktyk – brytyjskie uniwersytety oczekują także od aplikanta, aby wraz z podaniem na studia magisterskie w UK przesłać świadectwa odbytych praktyk zawodowych.
- Dyplom ukończenia studiów licencjackich – oczywista oczywistość :-)
Pamiętajcie, że każdy polski dokument musi zostać przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego.
Jak wybrać kierunek na studia magisterskie w UK?
Masz licencjat z dziennikarstwa i chcesz aplikować na studia magisterskie w Anglii np. na kryminologię, PR, zarządzanie eventami, prawo międzynarodowe, coś związanego z kulturoznawstwem, antropologią, historią czy jakimkolwiek innym humanistycznym kierunkiem? Nic nie stoi na przeszkodzie! Wystarczy w liście motywacyjnym (PERSONAL STATEMENT) wyjaśnić skąd ten pomysł. Na ile studia tego właśnie kierunku zmienią Twoją sytuację zawodową – pomoże w awansie w pracy, lub w zdobyciu tej nowej, wymarzonej pracy. Warto jest też wykazać link pomiędzy zdobytą już wiedzą z zakończonego licencjatu a tym nowym wybranym kierunkiem.
Studia magisterskie w Anglii to idealna opcja dla osób, które po studiach licencjackich chcą zdobyć wykształcenie w pokrewnej branży :-)
JAK ZNALEŹĆ TEN WYMARZONY KIERUNEK NA STUDIA MAGISTERSKIE W ANGLII?
Od niedawna strona UCAS Postgraduate oferuje wyszukiwarkę kierunków na studia magisterskie w UK. Jest ona ciągle aktualizowana, dlatego napiszcie do nas J – pomożemy wam ogarnąć szukanie kierunku – aby było prostsze i szybsze :-)
KTÓRY TYTUŁ MAGISTERSKI JEST DLA MNIE?
TYPOLOGIA
Szukasz tego wymarzonego kierunku na studia magisterskie w UK i trafiasz na skróty typu: MA, LLM, MSc itd. Nie wiesz do końca jaka jest różnica między nimi? Poniżej wyjaśnienie najczęstszych przypadków.
MA – MASTER OR ARTS
MA – odnosi się do kierunków humanistycznych, np. historia, językoznawstwo, kulturoznawstwo, events management, dziennikarstwo, psychologia, literatura, PR, fashion, graphic design itd.
MSc – MASTER OF SCIENCE
MSc obejmuje z reguły kierunki ścisłe: biotechnologia, zoologia, chemia, kryminalistyka, geografia, fizyka, inżyniera komputerowa i oprogramowanie itd.
LLM – MASTER OF LAW
LLM to magister prawa – tytuł przyznawany dla absolwentów kierunków prawniczych: prawo, prawo międzynarodowe, prawo europejskie, prawo handlowe itd.
M. Eng. – MASTER OF ENGINEERING
M. Eng. to magister kierunku inżynieryjnego – inżynieria lądowa, biomedyczna, środowiska, elektryczna, energetyczna, transportu, wojskowa, górnicza, mechaniczna itd.
MBA – MASTER OF BUSINES AND ADMINISTRATION
MBA to magister biznesu i administracji.
M. Arch. – MASTER OF ARCHITECTURE
M. Arch. to magister kierunku związanego z architekturą.
M. PHIL. – MASTER OF PHILOSOPHY
M.Phil. to magister filozofii, ale też kierunków humanistycznych, po ukończeniu których kandydat planuje pozostanie w środowisku akademickim i kontynuację studiów na poziomie doktoratu.