Studia w Holandii : dlaczego warto studiować w tym kraju?
Holandia to niewielki kraj, który mimo to słynie ze swojej oferty edukacyjnej i jest często wybierany przez studentów. Szacuje się, że studia w Holandii wybiera ok. 80 tysięcy studentów z zagranicy. Tym, co ich przyciąga jest wysoki poziom nauczania, duży wybór kierunków oraz przystępne czesne: w 2017 roku wynosi 2006€. Holenderskie uniwersytety jako pierwsze wprowadziły do swojej oferty kierunki nauczane po angielsku – do dzisiaj zresztą wybór kursów w tym języku jest tu największy w całej kontynentalnej Europie. W Holandii też wprowadzono nauczanie metodą problemową (problem-based learning), która polega na natychmiastowym wykorzystaniu zdobytej wiedzy w praktyce do rozwiązania prawdziwych życiowych sytuacji, i dzięki temu świetnie przygotowuje do zmierzenia się z wyzwaniami życia zawodowego. Holandia jest tez niezwykle przyjaznym miejscem do życia! Populacja kraju wynosi ok 16 mln ludzi, a jego niewielka powierzchnia ułatwia zwiedzanie i podróże między miastami, a także odwiedzenie sąsiednich krajów. Na przyjezdnych czekają wspaniałe zabytki i sielskie krajobrazy, a kraj powszechnie uchodzi za bardzo czysty i bezpieczny. Holandia słynie też z tolerancji i otwartości na inne kultury, dzięki czemu każdy jest tam mile widziany i może się poczuć jak w domu!
Studia w Holandii : system szkolnictwa
Holenderski system szkolnictwa wyższego rozróżnia dwa typy uniwersytetów: reaserch university (universiteit) i university of applied sciences (hogeschool). Studia licencjackie na uczelniach pierwszego typu trwają trzy lata, i są dosyć tradycyjne – nacisk jest położony na wiedzę teoretyczną, akademicką, a specjalizacje są dosyć szerokie. Studenci zazwyczaj mają możliwości prowadzenia własnych prac badawczych, a celem studiów jest przygotowanie do dalszej kariery akademickiej. Na uniwersytetach nauk stosowanych zdecydowany nacisk jest położony na przygotowanie do pracy w wybranej branży, studenci mają więc więcej zajęć praktycznych czy przygotowywania projektów w grupach. Studenci mają też znacznie ułatwiony dostęp do praktyk zawodowych. Studia licencjackie na takich uczelniach trwają przeciętnie cztery lata, z czego jeden rok jest przeznaczony na obowiązkowy staż. Po ukończeniu studiów licencjackich na obu uczelniach można kontynuować naukę na studiach magisterskich.
Studia w Holandii : Na czym polega nasza pomoc?
Po pierwsze, pomożemy ci wybrać idealny kierunek i uczelnię! Następnie, razem z tobą założymy konto na portalu Studielink.nl i wypełnimy podanie. Pomożemy ci też napisać idealny list motywacyjny i referencje, jeżeli uczelnia ich wymaga, i skompletować całą potrzebną dokumentację. Napisz do nas na info@globedu.pl i dowiedz się, jak możemy ci pomóc. Z nami aplikacja na studia w Holandii to pestka! :)
A jeśli chcesz poczytać więcej na temat studiowania w Holandii sprawdź naszego bloga, tutaj.