Gdy podanie UCAS na studia licencjackie w Wielkiej Brytanii jest już wysłane, musicie zdecydować, gdzie zamieszkacie! :-) Wszyscy studenci pierwszego roku studiów w UK mają prawo aplikowanie o przyznanie im miejsca w akademiku. Nie jest to jednak żaden mus, ponieważ możecie również spokojnie szukać na własną rękę mieszkania lub pokoju.
Jakie są plusy i minusy mieszkania w akademiku?

Przykładowy pokój w akademiku The Arcade, uczelni London Metropolitan University
Zdecydowanym plusem mieszkania w akademiku na pierwszym roku studiów jest bliski kontakt z innymi studentami! Będzie się wymieniać informacjami, razem przygotowywać projekty, i razem uczyć się do egzaminów. Życie w akademiku sprzyja też zaaklimatyzowaniu się do życia w UK :-) Poznacie ludzi z całego świata i razem będzie wam raźniej! Życie w akademiku to wspólne gotowanie, imprezowanie, czy wyjazdy na wycieczki! Kolejnym plusem jest też to, że mieszkając z innymi studentami będzie praktycznie zmuszeni, aby non stop mówić po angielsku, dzięki czemu w błyskawicznym czasie bez kucia ze słownikiem wyszlifujecię język i nawet nie będzie wiedzieli kiedy i jak to się stało. Ponadto koszty życia w akademiku są minimalnie niższe i nie będzie mieli na głowie dodatkowej biurokracji w postaci konieczności pamiętania o płaceniu za rachunki za wodę czy prąd, ponieważ te wszystkie koszty są wliczone w miesięczny czynsz! Pokoje w akademikach są zazwyczaj jednoosobowe, bardzo dobrze wyposażone, często z oddzielną łazienką. Akademiki mają wspólne kuchnie i pokoje imprezowe!
A może jednak wynajem mieszkania?
Plusem wynajmowania mieszkania jest zdecydowanie większa sfera prywatności – czyli np. troszkę więcej ciszy :-) Aczkolwiek mieszkając w akademiku można to sobie zrekompensować ucząc się w bibliotece! Mieszkanie to troszkę więcej odpowiedzialności – jak na przykład konieczność płacenia za rachunki. Jednak samo znalezienie mieszkania to już małe wyzwanie, zwłaszcza, gdy wyjazd na studia do Wielkiej Brytanii jest waszym pierwszym wyjazdem na wyspy. Wówczas warto jest przylecieć na jakieś 2-3 tygodnie wcześniej i mieć już jakieś tymczasowe lokum, aby spokojnie móc szukać i oglądać mieszkania. Zdecydowanie odradzamy wam wynajęcie mieszkania jedynie na podstawie zdjęć umieszczonych w internecie. Bardzo łatwo można paść ofiarą oszustwa. Mieszkanie trzeba obejrzeć osobiście, pozaglądać za szafki czy nigdzie nie chowa się pleść, sprawdzić czy wszystkie sprzęty działają a łóżko nie zapadnie się jak na nie siądziecie. Dlatego warto jest być może pomyśleć o wynajmie mieszkania od drugiego roku studiów. Wówczas nawiążecie już sporo przyjaźni i znajdziecie osoby, z którymi będziecie mogli wynająć mieszkanie na spółkę. Poza tym zdobędziecie już troszkę doświadczenia i pewności siebie w nowym kraju i łatwiej będzie wam wszystko ogarnąć.