Który język warto wybrać na studiach w Anglii? Koreanski, chiński, japoński, co przyda mi się najbardziej!
Na języki kształtujące się na terenach Azji Wschodniej ogromny wpływ wywarł język chiński. Rozwój poszczególnych sposobów wyrażania się odbywał się właśnie poprzez adaptację chińskich znaków. Do języków wschodnioazjatyckich zaliczamy : chiński, koreański, japoński i wietnamski. I choć wszystkie posiadają wiele zapożyczeń, różnią się dialektami, slangiem, sposobem wymowy.
Chiński
Bardzo niewiele osób posługuje się tym językiem ze względu na jego trudność. Sporych kłopotów mogą przysporzyć podobnie brzmiące wyrazy oraz nauka znaków, których jest około 50 000. Warto podkreślić, że pismo na przestrzeni wieków zostało już uproszczone prawie o 50%, tak aby ułatwić ludziom naukę. Poznanie języka chińskiego daje ogromną przewagę w dziedzinie biznesu. Kraje europejskie często negocjują umowy handlu oraz warunki współpracy z Azjatami, dlatego tłumacze zawsze będą poszukiwani. Firmy na całym świecie darzą szerokim uznaniem jednostki posiadające umiejętność posługiwania się tak skomplikowanym językiem jak chiński.
Japoński
Zarówno zainteresowanie kulturą Japonii jak i językiem można nazwać modą. Do nauki nie potrzeba już specjalnych kursów, wystarczy rozejrzeć się w sieci, by znaleźć materiały do samodzielnej nauki. Najprościej jest rozpocząć od mangi i anime. Aby opanować język japoński trzeba przyswoić 3 alfabety. O ile dwa pierwsze są proste do opanowania, o tyle trzeci alfabet składa się z około 3 tysięcy znaków, co może stanowić komplikacje. Trzeba podkreślić, że Japonia to kraj najnowszych technologii, dlatego przede wszystkim znajomość języka sprawdzi się w świecie inwestycji i wszelkiej działalności gospodarczej. Znajdzie zastosowanie także w dziedzinie turystyki i gastronomii.
Koreański
Choć alfabet składa się z 24 znaków, i jest nazywany alfabetem jednego dnia, to jeśli chodzi o trudność tego języka, można zdecydowanie przyporządkować go pomiędzy język chiński a japoński. Koreański nie jest aż tak skomplikowany pod względem znaków i wymowy co chiński, ale będzie trochę trudniejszy niż japoński, głównie przez specyficzny wydźwięk słów, który po prostu trzeba wyćwiczyć. Koreański zdobywa popularność dzięki niecodzienniej popkulturze, przez co nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Na azjatyckie tłumaczenia biznesowe popyt nie spada, jednak naukę tego języka podejmują pasjonaci, ze względu na jego egzotykę lub zainteresowanie samą Koreą i jej kulturą.
Gdzie można podjąć się nauki języków azjatyckich w Anglii?
-
University of Central Lancashire
-
University of Hertfordshire
Języki orientalne tak naprawdę dają dużo możliwości na rynku pracy. Można podjąć się działalności w zagranicznych firmach, korporacjach czy zajmować się tłumaczeniami. Dodatkowa znajomość obcego języka zawsze zwiększa wasze możliwości zatrudnienia, bez względu na to czy uczycie się języka bo lubicie anime, czy marzycie o pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. Warto nabywać nowych umiejętności dla samych siebie ale także by spełniać wymagania na dobrze opłacane stanowiska.