Załóż własną firmę po studiach w Anglii!
Uruchomienie własnej firmy jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zyskania kontroli nad swoim życiem i zarabiania dodatkowych pieniędzy miesiąc po miesiącu. Sam decydujesz, ile czasu poświęcasz na swoją firmę – na początku może to być nawet kilka godzin tygodniowo, co pozwoli Ci jednocześnie pracować gdzieś indziej. Co najważniejsze, sam decydujesz co robisz i kiedy, oraz w którym kierunku firma się rozwija czy też kto w niej pracuje.
Wiesz to wszystko, lecz wciąż nie zacząłeś? Czemu? Z powodu wymówek.
To zupełnie normalne. Założenie własnej firmy to olbrzymi krok do przodu i duża odpowiedzialność. Powodów, dla których boimy się to zrobić, może być bardzo wiele – przeanalizujemy je w tym poradniku i podpowiemy jak poradzić sobie z każdym z nich.
Nie mogę założyć własnej firmy bo mam za mało pieniędzy!
Jeśli nie posiadasz stabilności finansowej – to nie jest to dobry moment na rozpoczęcie własnej działalności. Znajdź gdzieś zatrudnienie, ustabilizuj się finansowo i wtedy pomyśl o założeniu firmy. Gdy już to zrobisz – nie będziesz mógł korzystać z tej wymówki. ;)
Prowadzenie własnej firmy oznacza zbyt dużo pracy
Większość osób zapytanych o powody, dla których chcą otworzyć własną firmę, odpowiada:
„Ponieważ jest to ekscytujące!”
„Chcę pracować na własnych zasadach”
Rzadko natomiast słyszy się rzeczy takie jak:
„Chcę pomagać ludziom w zdrowym odżywianiu i zrzuceniu wagi. Chcę pomóc jak największej ilości osób, które chcą zacząć prowadzić zdrowy styl życia”
„Bardzo lubię pomagać przyjaciołom radzić sobie z problemami w ich związkach. Chciałbym robić to na większą skalę, chcę pomóc z tym tysiącom osób”
„Wszyscy znajomi zachwalają moją kuchnię i wciąż do mnie przychodzą prosząc o przepisy. Chcę otworzyć własną stronę i dzielić się nimi z większą ilością osób”
Wszyscy chcemy pracować na własnych warunkach, sami ustalać swoje godziny pracy, czas wolny, kierunek rozwoju, wszyscy chcemy zarobić jak najwięcej… Lecz nie możemy kierować się tylko tymi powodami.
Jeśli naprawdę chcesz tego wszystkiego, najpierw musisz zrozumieć potrzeby swoich klientów, zrozumieć jakiego rodzaju produktu i usług oczekują, a następnie wyjść temu naprzeciw. To wymaga pracy, a Ty musisz być przygotowany każdego dnia na ten wysiłek.
Jeśli naprawdę chcesz tego wszystkiego, musisz nauczyć się głęboko pogłębiać to, czego naprawdę chcą Twoi klienci i zaspokajają swoje potrzeby. To wymaga pracy, a ty musisz być przygotowany poświęcić czas Każdego tygodnia, aby to się stało.
Mój szef/ rodzice/ znajomi nie pozwalają mi rozpocząć działalności
To, czy rozpoczęcie przez Ciebie działalności jest dobrym pomysłem, nie zależy od ich decyzji i akceptacji Twoich pomysłów. Tylko Ty możesz stwierdzić czy jesteś do tego gotowy, czy nie. Już w przedszkolu musieliśmy podnieść rękę i prosić o zgodę na wszystko co chcieliśmy zrobić: „Proszę pani, czy mogę wyjść do toalety?” Opuść rękę, nie pytaj nikogo o zdanie. Te czasy minęły. To Twoja decyzja.
A gdy już rozpoczniesz własną firmę – nie będziesz już nikogo pytał o zdanie. Nikt nie będzie zaglądał Ci przez ramię i kwestionował Twoich decyzji. Wszystko zależeć będzie od Ciebie i Twoich decyzji – przywyknij do tego!
Nie mogę znaleźć dobrego pomysłu
Zdecydowana większość osób wśród powodów i wymówek podaje właśnie ten. Aby znaleźć dobry pomysł, musisz zastanowić się nad sobą i zadać sobie kilka ważnych pytań, jak na przykład te:
Jakie rzeczy, według Ciebie bądź Twoich znajomych, przychodzą Ci bez większego wysiłku?
Za co jesteś chwalony przez rodzinę / znajomych?
Co mówią o Tobie znajomi kiedy przedstawiają Cię innym osobom?
Gdybyś w ciągu tygodnia miał 3 godziny wolnego, co chciałbyś robić w tym czasie?
Tutaj pojawia się bardzo ważna rzecz. Gdy zastanawiasz się nad odpowiednim pomysłem, ucisz głos w głowie który mówi Ci, że nie możesz robić danej rzeczy ponieważ nie jesteś w tej dziedzinie światowym ekspertem. Wystarcza chęć i dobra wola.
Ilość możliwości mnie przytłacza. Jakiego rodzaju biznes powinienem prowadzić?
Jeśli chodzi o biznes internetowy – tak naprawdę jest tylko sześć opcji:
- Oprogramowanie (w tym aplikacje)
- Produkty fizyczne
- Reklama
- Marketing afiliacyjny
- Coaching
- Kursy online
To powinno ułatwić Ci wybór.
Nie wiem czy mój pomysł jest choć trochę dobry
Jeśli spytasz ludzi o opinię, zazwyczaj powiedzą: „Tak, to brzmi świetnie!”. A następnie wcale nie kupią Twego produktu. Są cztery możliwości rozwoju Twojej firmy:
1.Wysokie ceny, mało klientów – Produkt wysokiej klasy
2.Wysokie ceny, dużo klientów – „Kura znosząca złote jaja”
3.Niskie ceny, mało klientów – „Praca z miłości”
4.Niskie ceny, dużo klientów – Mass market
Najkorzystniejsza jest oczywiście opcja nr2. Postaraj się ustalić do której opcji najbardziej pasuje Twój pomysł na biznes.
Wizytówki, konta bankowe, katalogi… nie mam pojęcia od czego zacząć i jak się za to zabrać!
Przestań przejmować się najmniej istotnymi elementami. Na początku najważniejsza jest pasja, a później opracowanie trzech podstawowych systemów:
- System, który zwróci uwagę innych ludzi na Twój produkt
- System, który nakłoni ludzi do subskrybowania Twojej firmy
- System, który nakłoni ich do kupna Twojego produktu
Ale co jeśli nie mieszkam w dużym mieście / nie chodziłem na studia / mam długie włosy itd, itd, itd.
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się usłyszeć o jakiejś osobie, która osiągnęła olbrzymi sukces, i pomyślałeś, że na pewno miała na jakimś polu przewagę nad innymi, i to zaważyło na jej sukcesie? To tzw. efekt wzruszenia ramion: „Cóż, może to zadziałało w jego przypadku, ale na pewno nie zadziała u mnie.” Robimy tak cały czas, lecz jest to zbyt duże upraszczanie i wymówka by nic nie robić. Nie daj się w to wciągnąć.
A co jeśli mi się nie uda?
…a co jeśli Ci się uda?
Pamiętaj, że osoby, które odniosły największe sukcesy, mają na swoim koncie również największe porażki. Ponieważ nie bały się działać i próbować. Nawet gdy nie udawało im się za pierwszym razem, to udawało się za drugim. Albo za szóstym. Nie zwlekaj, działaj!