Wybierasz się na studia za granicę? Zobacz co wziąć pod uwagę szukając odpowiedniej ścieżki kariery!
Przed Wami najtrudniejsze wybory w życiu! Decyzja o kierunku studiów rzutuje na całą Waszą przyszłość, począwszy od pracy, którą będziecie wykonywać, po zadowolenie i satysfakcję zawodową. Nie powinno to więc być pierwszą lepszą opcją, wybieraną pod wpływem wakacyjnej podróży czy obejrzanego filmu. Koncepcję kariery i rozwoju warto przemyśleć, a na co zwrócić uwagę przeczytacie poniżej!
Zainteresowania
Przy wyborze kierunku studiów w UK lub Holandii należy wziąć pod uwagę to, czym się interesujesz. Nie ma sensu iść na studia bo rodzice cisną Cię dajmy na to w kierunku prawa, albo ktoś mówi Ci, że po danych studiach jest wysokie wynagrodzenia. Twoja przygoda z uniwersytetem okaże się wtedy totalną klapą. A ma być przyjemnie, uczelnia ma rozwijać Cię a nie katować.
Zastanów się jakie przedmioty sprawiały Ci dużo problemów
Cofnij się jeszcze na chwilkę do licealnej ławki i pomyśl, które przedmioty były dla Ciebie najcięższe. Z czego nauka przychodziła Ci z łatwością, a nad czym ślęczałeś godzinami bez rezultatów? Wybierając kierunek pełen zajęć, które sprawiają Ci kłopot i w których nie czujesz się pewnie, wpuszczasz się sam w niezłe maliny.
Naukowiec, humanista, a może artysta?
Jaka jest Twoja dusza? Widzisz się w roli szalonego naukowca, starającego się znaleźć panaceum na choroby XXI wieku, czy raczej ciągnie Cię do filozoficznych rozmów lub debat? Zastanów się w jakiej dziedzinie sprawdzisz się najlepiej. Może jest w Tobie pierwiastek artysty? Jeśli już jesteś człowiekiem renesansu i ciężko Ci zdecydować o życiowej ścieżce, pomyśl, który sektor nauk dla Ci pełną satysfakcję z wykonywanego zawodu.
Talenty i predyspozycje
Każdy z nas ma jakiś bardziej lub mniej odkryty talent. Może warto by skupić się na swoich zdolnościach i predyspozycjach? Jeśli lubisz biologię a kochasz tańczyć, dlaczego by nie wybrać czegoś w tym kierunku?
Perspektywy pracy
Temat, o którym przyszli studenci zapominają bądź nawet nie chcą zainteresować się jak wygląda sytuacja na rynku pracy po ich kierunku. Nie jest to ciekawe zajęcie na wakacyjny dzień, ale jeśli się nie rozeznasz w może się okazać, że kurs który wybrałeś nie daje Ci takiej perspektywy jakiej oczekujesz. Jeśli szacowane za 5 lat zatrudnienie okazuje się spadkowe, można zastanowić się nad innym bardzo podobnym kursem, ale dającym inne umiejętności?