Wszystko co musisz wiedzieć o pielęgniarstwie na studiach w Anglii!
Krótkie pytania i odpowiedzi dotyczące jednego z chętniej wybieranych kierunków na studiach za granicą. Mamy na myśli pielęgniarstwo, bez którego cała służba zdrowia by upadła w ciągu 24 godzin. Zawód należy do bardzo wymagających ale jednocześnie niezwykle potrzebnych. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o tym kursie.
Co zdawać na maturze?
Oczywiście bez dwóch zdań – biologię i chemię. Najlepiej na poziomie rozszerzonym. Zdobyta wiedza w liceum będzie podstawą do rozwijania zainteresowań w wybranym kierunku. Warto szczególnie przyłożyć się więc do tematów związanych z fizjologią człowieka oraz zdrowiem.
Jak wyglądają przykładowe wymagania rekrutacyjne na studiach w Anglii?
Wymagania na studia różnią się w zależności od uczelni, na którą chcesz aplikować. Niektóre uniwersytety będą miały wyższe progi wyznaczników inne mniejsze. Nie należy jednak sugerować się tylko warunkami rekrutacji. Jest wiele profesjonalnie kształcących uniwersytetów, których wymogi są do przejścia, jeśli naprawdę się starasz. Dla przykładu poniżej znajdują się oczekiwania stawiane studentom na Coventry University:
Średnia ocen z matury min. 45%
2x rozszerzenie na poziomie min. 55%
Język angielski rozszerzony na poziomie 75% (zamiast certyfikatu językowego!) lub zdany certyfikat językowy IELTS na 6.5 pkt.
Czym zajmuje się pielęgniarka/ pielęgniarz?
Głównym zadaniem pielęgniarza / pielęgniarki jest sprawowanie opieki nad pacjentem, pomaganie mu w codziennych czynnościach, z którymi sobie nie radzi. Ale to nie wszystko. Praca absolwenta polega także na zapobieganiu chorobom i wstępnej diagnostyce schorzeń. Świadczenia lecznicze oraz rehabilitacyjne również leżą w zakresie pracy pielęgniarza/ pielęgniarki.
Jaką wiedzę zdobędziesz na studiach?
Kierunek ten dotyczy fizjologii człowieka, a więc poznasz zasady prawidłowego funkcjonowania tkanek i narządów, wzajemnego oddziaływania narządów i układów czynnościowych, czy interpretacji wyników do oceny stanu zdrowia pacjenta. Studia pozwalają zdobyć również obszerną wiedzę z zakresu anatomii i morfologii, po to by móc odpowiednio wykonywać czynności zawodowe. Absolwent zna i umie rozpoznać podstawowe jednostki chorobowe oraz wykonać opis etiopatogenezy schorzeń.
Gdzie można podjąć się pracy po otrzymaniu dyplomu?
Przede wszystkim w szpitalach na różnych oddziałach, w zależności od wybranego toku kariery możesz zająć się opieką dziecięcą albo pielęgniarstwem chirurgicznym. Pracę znajdziesz również w ośrodkach opieki zdrowotnej, w prywatnych przychodniach, w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz w ośrodkach medycyny pracy. Inną alternatywą może być fach pielęgniarki środowiskowej czyli inaczej rodzinnej.