Opis uczelni
Uppsala to uniwersyteckie miasteczko do którego zjeżdżają się studenci z całego świata, inaczej na niego mówią “miasto opanowane przez studentów”. Uniwersytet w Uppsali jest najstarszym uniwesytetem publicznym w Skandynawii. Posiada 9 wydziałów: Wydział Sztuki, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Filologiczny, Wydział Teologiczny, Wydział Prawa oraz Wydział Nauk o Wychowaniu. Na kampusie wykłada około 1800 nauczycieli.
Uniwersytet w Uppsali ma 4 kierunki w języku angielskim na licencjacie oraz ponad 100 kierunków studiów magisterskich prowadzonych w języku angielskim. Wszystkie kierunki są odpowiednio dobrane biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowania w branżach a prowadzący posiadają praktyczną wiedzę w sferach prowadzonych wykładów.
Studia licencjackie
Do aplikacji na licencjat będzie tobie potrzebna matura oraz certyfikat językowy. Jeżeli zamierzasz zdawać angielski na poziomie rozszerzonym, w niektórych przypadkach uczelnia będzie w stanie zaakceptować to zamiast certyfikatu językowego. W przeciwnym przypadku należy zdać międzynarodowy certyfikat językowy którym jest IELTS, TOEFL lub CAE.
W zależności od kierunku mogą być wymagane konkretne przedmioty do zdania na maturze.
Studia Magisterskie
W momencie aplikacji należy posiadać tytuł licencjatu oraz załączyć list motywacyjny na studia. Musisz złożyć dyplom ze studiów licencjackich wraz z wypisem ocen lub transkryptem z licencjatu.
W zależności od kierunku mogą być wymagane konkretne przedmioty zaliczone na licencjacie. Przykładowo na kierunek Computer Science wymagane są ukończone studia licencjackie które będą zawierać w transkrypcie informacje o ilości odbytych zajęć z programowania.
Miejscowość
Położenie
Uppsala położona jest godzinę drogi od Sztokholmu. Jest to czwarte pod względem zaludnienia miasto Szwecji tuż po Sztokholmie, Göteborgu oraz Malmö.
Koszty życia
Standard życia w Szwecji jest bardzo wysoki, stąd wydatki na porządku dziennym są do tego dopasowane. Miesięczny koszt życie w Uppsali jest w granicach 750-1200 euro. Jest to wciąż miasto studenckie w którym wydasz mniej w porównaniu do innych miast szwedzkich.
Rozrywka
Jeśli w ciągu dnia Uppsala może się wydawać cichym i przytulnym miasteczkiem, w nocy zamienia się ono na centrum imprezowe. Tutaj na co dzień się odbywają imprezy o międzynarodowym klimacie, tu bez problemu znajdziesz i dobre bary. A dla zwiedzaczy jest również miła przytulna starówka, biblioteka uniwersytecka i nawet szklarnia tropikalna.
Wymagania
Studia licencjackie
Do aplikacji na licencjat będzie tobie potrzebna matura oraz certyfikat językowy. Jeżeli zamierzasz zdawać angielski na poziomie rozszerzonym, w niektórych przypadkach uczelnia będzie w stanie zaakceptować to zamiast certyfikatu językowego. W przeciwnym przypadku należy zdać międzynarodowy certyfikat językowy którym jest IELTS (z wynikiem ogólnym 6.5 i każdej poszczególnej części nie niżej 5.5), TOEFL lub CAE.
W zależności od kierunku mogą być wymagane konkretne przedmioty do zdania na maturze.
Studia Magisterskie
W momencie aplikacji należy posiadać tytuł licencjatu oraz załączyć list motywacyjny na studia. Musisz złożyć dyplom ze studiów licencjackich wraz z wypisem ocen lub transkryptem z licencjatu.
W zależności od kierunku mogą być wymagane konkretne przedmioty zaliczone na licencjacie. Przykładowo na kierunek Computer Science wymagane są ukończone studia licencjackie które będą zawierać w transkrypcie informacje o X h. odbytych zajęć z programowania.
Czesne
Studia wyższe w Szwecji dla osób pochodzących z krajów Unii Europejskiej są bezpłatne.
Stypendia
Z racji tego, że studia dla aplikantów z krajów UE są bezpłatne uczelnia nie oferuje finansowego wsparcia.
Dla masterowiczów istnieje możliwość dostania pożyczki zaoferowanej przez stronę Educations.com – jest to Szwedzka organizacja edukacyjna która oferuje stypendium w wysokości 5000 euro dla osób które mają wstępne oferty od uczelni.
https://www.educations.com/study-a-masters-in-europe-scholarship-terms-conditions-15215
Zakwaterowanie
Najczęściej studenci, mieszkają w akademikach lub wynajmują mieszkania. Jeżeli zamierzasz mieszkać w akademiku warto zacząć rozglądać się bardzo wcześnie, ponieważ w niektórych przypadkach miejsca w akademikach są rezerwowane nawet o 3 lata wcześniej przed rozpoczęciem studiów. Przed rozpoczęciem roku akademickiego nie zabraknie ci ofert do podnajęcia pokoju/mieszkania studenckiego.
Najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań zakwaterowania jest Twoja uczelnia. Na kampusie dostarczają użytecznych informacji i pomagają się skontaktować z organizacjami zarządzającymi akademikami lub lokum do wynajęcia.
Akademiki są świetne, ponieważ właśnie tu możesz poznać zarówno lokalnych ludzi, jak i innych zagranicznych studentów. Ceny pokoju w akademiku wahają się między 240 a 620 EUR / miesiąc.
Drugą opcją jest wynajęcie lub współdzielenie mieszkania. Za taką opcje możesz zapłacić od 350 do 700 EUR / miesiąc. Chocz kwota jest wyższa w porównaniu do pokoju studenckiego jednak duże mieszkanie możesz dzielić z innymi studentami i wydawać tylko część.