Dlaczego warto jest wyjechać na studia za granicę?
Studia w Polsce czy za granicą? Przed Wami jedna z najważniejszych decyzji życiowych :) I cieszymy się, że szukając odpowiedzi na to pytanie zatrzymaliście się na naszej stronie, ponieważ oznacza to, że rozważacie możliwość wyjazdu na studia za granicę.
Jako team absolwentów studiów zagranicznych, wiemy doskonale, jakie emocje towarzyszą procesowi podejmowania tej decyzji. Na podstawie naszych doświadczeń przygotowaliśmy dla Was listę najcenniejszych naszym zdaniem korzyści, jakie płyną z podjęcia decyzji o studiach za granicą.
BEZCENNA INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ
Dyplom zagranicznej uczelni będzie zawsze służył Wam jako okno na świat i drzwi do awansów w pracy. Ten dyplom to nie tylko prestiż ukończona studiów na zagranicznej uczelni i dołączenia do grona obywateli świata. Każdy pracodawca zdaje sobie doskonale sprawę z wysiłku, jaki został przez Was włożony w to, aby poradzić sobie za granicą: poznać nową kulturę, nauczyć się w niej funkcjonować i odnosić w niej sukcesy. To także dowód determinacji w nauce języka obcego i odwadze, aby zdawać egzaminy w tymże języku. Absolwent studiów za granicą postrzegany jest przez pracodawców jako kandydat samodzielny, sprytny i dobrze zorganizowany, ponieważ poradził sobie w nowym miejscu, obcym kraju w tak bardzo młodym wieku.
Dlatego też, absolwenci zagranicznych uczelni są bardzo rozchwytywanymi kandydatami na rynku pracy oraz bardzo szybko awansują w swoich miejscach pracy. Same studia zaprawiły ich już do boju – ponieważ zmierzyli się z niejedną trudną sytuacją, są już odporniejsi na przeciwności losu i różnego rodzaju trudności, posiadają już dobrze wytrenowaną umiejętność rozwiązywania problemów, a tym samym mają więcej doświadczenia jak ich rówieśnicy i sprawniej wspinają się po drabince awansów.
CZYM STUDIA ZA GRANICĄ RÓŻNIĄ OD STUDIÓW W POLSCE?
Praktycznie wszystkim :) Przede wszystkim studia na Malcie, w Holandii, w Danii, Chinach czy Anglii to zdobywanie edukacji według zupełnie innego programu nauczania i zupełnie innego podejścia do studenta. Za granicą celem wykładowców jest rzetelnie przygotowanie studentów do podjęcia pracy w zawodzie zaraz po zakończeniu studiów. Zajęcia są więc nastawione praktykę, a nie bierne uczenie się na pamięć teorii. Studenci pracują na zlecaniach od pracodawców z ich branż i przygotowują projekty specyficzne dla ich branży: organizują eventy, robią reportaże radiowe i telewizyjne, szyją ubrania, przyszli prawnicy trenują umiejętności podczas inscenizacji rozpraw tzw. moot courts itd.
JAK SIĘ DOSTAĆ?
Przede wszystkim warto jest podjąć decyzję o wyjeździe na studia za granicę jeszcze przed maturą. Proces aplikacyjny jest często kilku-etapowy – wymaga rejestracji na portalach, przez które wypełnia się wnioski, kandydaci muszą napisać listy motywacyjne, CV, zdobyć list referencyjny. Przygotowanie aplikacji wymaga czasu i wysiłku. Uczelnie przykładają bardzo dużo uwagi do jakości otrzymanych dokumentów. List motywacyjny jest Waszą wizytówką całego procesu rekrutacyjnego. Mówi kim jesteście i dlaczego uczelnia powinna zaoferować dane miejsce na danym kierunku właśnie Wam. Pamiętajcie, że Wasze podanie rywalizuje z setkami podań innych aplikantów z całego świata. Warto jest więc dać sobie czas i przesłać idealnie podanie. Dlatego też, czytamy Wasze dokumenty wielokrotnie i dokładamy wszelkich starań, aby każda kropka i przecinek były na właściwym miejscu.
JAK WYBRAĆ KRAJ I KIERUNEK NA STUDIA?
Przede wszystkim na spokojnie :) Polecamy, aby dużo czasu i uwagi poświęcić na czytanie opisów kierunków – jakich przedmiotów będzie się uczyć? Pamiętajcie, że ekonomia nie jest równa ekonomii. Na uczelni X program kierunku może być bardzo matematyczny, podczas gdy na uczelni Y studia mogą oferować także wykłady z marketingu i PR. Nie dajcie się zaskoczyć. Następnie przeanalizujcie co mają Wam do zaoferowania miasta, w których zlokalizowaliście kilka uczelni, z kierunkami, które już wyselekcjonowaliście: Czy zrobicie tam praktyki? Czy znajdziecie pracę studencką? Jaki jest poziom bezpieczeństwa? Jakie są połączenia? A może macie hobby lub sport, który koniecznie chcecie kontynuować po wyjeździe – czy to miasto zaoferuje Wam takie możliwości?
DLACZEGO WARTO JEST APLIKOWAĆ Z GLOBAL EDUCATION?
Ponieważ my już przeszliśmy tą drogę. Wiemy jakie macie obawy oraz oczekiwania. Dzięki naszemu doświadczeniu mamy przepis na to, jak sprawnie nawigować w labiryncie setek uczelni i tysięcy kierunków, tak, aby odnaleźć swoją wymarzoną uczelnię za granicą. Wiemy tak, jak ważne idealnie przygotowane portfolio dokumentów aplikacyjnych. Pomożemy Wam zredukować stres związany z wyjazdem :) Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania, tak, aby postawienie pierwszych kroków w nowym miejscu było dla Was komfortowe i bezpieczne. Z naszym wsparciem, aplikacja na studia za granicę będzie początkiem Waszej wyjątkowej przygody życiowej!