Aplikacja na studia licencjackie w Niemczech
Jeżeli zabieracie się za aplikację na studia licencjackie w Niemczech, to Waszym, to już na tym etapie macie szansę zapoznać się z bardzo ważnym elementem kultury niemieckiej – punktualność to cnota, obowiązek i sposób życia, do którego każdy podchodzi bardzo poważnie. Jesteście o minutkę spóźnieni do pracy – to już jest spóźnienie, za które można dostać upomnienie. Podobnie jest z podaniem. Podanie musi być złożone na czas. Jedna godzina po północy to już jest inny dzień.
Drugi element kultury, który poznacie przy składaniu podania to logika i porządek. Wszystko ma swój sens i swoje miejsce. Będąc już na miejscu, bardzo szybko wdrożycie się w system życia, w którym administracja państwowa działa na medal, a o służbie zdrowia to można by pisać poematy!
Jak złożyć podanie na studia w Niemczech?
Punktem wyjścia jest tu kierunek – Czy jest on numerus clausus na całe Niemcy, czy na daną uczelnię, czy też nie ma żadnych ograniczeń.
Typ kierunku definiuje drogę wysyłania podania. I tak, aplikacja na niemieckie uniwersytety może odbywać się na trzy sposoby:
- Poprzez system online uni-assist,
- Aplikacja bezpośrednio przez stronę uczelni
- Aplikacja poprzez placówkę Stiftung für Hochschulzulassung
Koszt aplikacji wynosi 75 euro za pierwszy wybrany uniwersytet i 15 euro za każdy kolejny wskazany. Po otrzymaniu pełnej oferty przyjęcia na studia należy zarejestrować się na stronie uczelni.
Wybierając kierunek studiów warto sprawdzić czy jest on objęty Numerus Clausus, czyli limitem przyjęć. Są to studia, na które liczba kandydatów przewyższa liczbę dostępnych miejsc. Na wszystkich uczelniach jest to medycyna, weterynaria, stomatologia oraz farmacja. W przypadku pozostałych kierunków krajowy limit przyjęć jest zależny od konkretnej uczelni. Jeżeli wybrany przez Ciebie kierunek jest objęty Numerus Clausus to konieczna będzie rejestracja na portalu hohcschulstart.
Wymagane dokumenty:
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej
- Oficjalne tłumaczenie Twoich ocen oraz wykazu przedmiotów
- kopia paszportu – strona główna z Twoimi danymi osobowymi
- certyfikat potwierdzający znajomość języka niemieckiego (zazwyczaj TestDaF lub DSH)
- CV
- list motywacyjny
- zdjęcie paszportowe
Terminy:
Na większości uczelni ostateczny termin złożenia aplikacji na semestr zimowy mija 15 lipca. Jeśli chciałbyś rozpocząć studia od semestru letniego (kwiecień/maj) to w większości przypadków podania można składać do 15 stycznia.
Warto jednak dokładnie sprawdzać terminy rekrutacyjne, mogą się one różnić na poszczególnych uczelniach, a aplikacje złożone po deadlinie nie będą brane pod uwagę.