Studia w Holandii – pytania i odpowiedzi!
Marzą Ci się nauka za granica a studia w Anglii są dla Ciebie zbyt oklepane? Wybierz się do kraju kwitnących tulipanów! Holandia jest bardzo ciekawym państwem i ma wiele możliwości do zaoferowania! Zastanawiasz się jak aplikować? Za chwilę rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!
Kto może aplikować?
Oczywiście każdy kto ma chęć i odrobinę odwagi! Każdy Polak ma szansę na studia w Holandii! Jedyny wymóg jaki musi spełniać kandydat to zdana matura lub ukończenie studiów wyższych.
Jak wygląda aplikacja na studia w Holandii?
Aplikacja odbywa się poprzez stronę internetową Studielink.nl, na której aplikant zakłada darmowe konto i rozpoczyna wybór kierunków. Maksymalnie można zdecydować się na cztery kursy. Dodatkowo do podania należy dołączyć skan dowodu osobistego lub paszportu, przetłumaczone świadectwo maturalne, świadectwo ukończenia szkoły lub listę wszystkich ocen ze szkoły średniej.
Ile wynosi czesne?
Opłata za studia w Holandii wynosi średnio 2000 euro rocznie. Taka kwota obowiązuje dla osób posiadających obywatelstwo kraju Unii Europejskiej. Dla studentów spoza UE koszt czesnego jest nawet 3 krotnie wyższy!
Czy stać mnie na studia w Holandii?
Szczerze, TAK! Wszystko dzięki temu, że podobnie jak w Anglii, Holandia oferuje pożyczkę na czesne, która jest naprawdę korzystną opcją. Trzeba spełnić kilka prostych warunków, ale opłaca się, gdyż w ramach tego dofinansowania można otrzymać nawet 1000 euro miesięcznie. To zdecydowanie wystarczy na opłacenie studiów oraz utrzymanie się.
Jaki język obowiązuje na studiach?
Wszelkie zajęcia na uczelni prowadzone są w języku angielskim, także bez obaw. W Holandii jednak nie uznają matury z języka angielskiego jako potwierdzenie umiejętności. Konieczne jest więc zdawanie egzaminu IELTS.
Czy znając sam angielski dam sobie radę?
Tak. Holendrzy, nieważne czy młodzi czy starsi, rozmawiają po angielsku, w większym lub mniejszym stopniu, ale zawsze zostaniesz zrozumiany.
Do kiedy trwa rekrutacja?
Nie ma jednoznacznego terminu zamykającego rekrutację. Każda uczelnia wewnętrznie ustala zakończenie tego procesu, więc trzeba być na bieżąco z uczelnianymi nowinkami i sprawdzać wszelkie terminy. Koniec aplikacji przypada jednak duuużo szybciej niż w Polsce. Jeśli zależy Ci na podjęciu studiów już we wrześniu podanie należy złożyć do 1 lipca.