STUDIA PIELĘGNIARSTWA I POŁOŻNICTWA W UK
W Anglii i Walii, w odróżnieniu do Polski, studenci pielęgniarstwa zazwyczaj uczą się w kierunku jednej z czterech poniższych dziedzin:
- Opieka dla dorosłych
- Opieka dla dzieci
- Opieka dla osób mających trudności w uczeniu się
- Opieka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Jedynie na niewielkiej liczbie uniwersytetów w UK można studiować tzw. „podwójny kierunek”, gdzie studenci mogą kształcić się w dwóch z powyżej wymienionych dziedzin.
JAK STUDIOWAĆ PIELĘGNIARSTWO W WIELKIEJ BRYTANII?
Pierwszym krokiem do stania się pielęgniarką/pielęgniarzem w UK jest podjęcie kierunku studiów zatwierdzonego przez Radę Pielęgniarstwa i Położnictwa UK (Nursing and Midwifery Council, NMC). Listę kierunków zatwierdzonych przez NMC (w tym kierunków „podwójnych”) można wyszukać za pomocą wyszukiwarki na oficjalnej stronie NHS poświęconej zawodom medycznym https://www.healthcareers.nhs.uk/i-am/looking-course
Aplikacje na pełnowymiarowe studia dzienne pielęgniarstwa w Anglii i Walii składane są poprzez UCAS. Jeśli chodzi o warunki przyjęcia na studia zaoczne – najlepiej skontaktować się z wybranym Uniwersytetem i dowiedzieć się szczegółów procedury aplikacyjnej przyjętej przez tą uczelnię. Strony uczelni warto odwiedzać też, aby uzyskać kilka przydatnych wskazówek na temat pisania listów motywacyjnych J
WARUNKI PRZYJĘCIA NA PIELĘGNIARSTWO W UK:
Pielęgniarstwo w Anglii jest zajęciem bardzo poważanym ale również bardzo konkurencyjnym i ważne jest, aby podczas aplikacji kandydaci byli w stanie pokazać nie tylko swoje osiągnięcia akademickie, ale również udowodnić, iż mają osobowość nadającą się do podjęcia tak wymagającej roli. Oprócz tego kandydaci muszą posiadać znakomite umiejętności czytania ze zrozumieniem, pisania i liczenia, oraz być w stanie pracować jako część zespołu w sytuacjach wysokiego napięcia. Punkty dodatkowe zapewni Ci na pewno jakiekolwiek doświadczenie :-)
Warunki przyjęcia na studia pielęgniarstwa w Wielkiej Brytanii różnią się, ponieważ każda uczelnia ustala swoje własne wymagania. Niemniej, na pewno potrzebować będziesz co najmniej dwóch (zazwyczaj trzech) przedmiotów na poziomie rozszerzonym na maturze z wynikiem bardzo dobrym (w tym jeden z biologii, wyniki powinny odpowiadać poziomowi 3 A level) plus maturę z języka angielskiego lub IELTS na poziomie 7.0
Niestety nie ma jednego uniwersalnego przelicznika wyników z Matury na A-level. Każda brytyjska uczelnia stosuje własne przeliczniki, które często podane są na ich stronie, zazwyczaj w zakładce „International”. Jeśli masz kłopot ze znalezieniem takich przeliczników na stronie swojego przyszłego uniwersytetu, warto napisać maila do nas ;-) i poprosić o pomoc :) Pomożemy Ci dowiedzieć się, jakie są wymagania rekrutacyjne na pielęgniarstwo na wybranej przez Ciebie uczelni w UK.
Niektóre uczelnie oferują też tzw. Foundation year dla osób, które nie spełniają kluczowych wymogów aplikacyjnych.
Z drugiej strony, jeśli posiadasz już dyplom, kurs, lub ukończyłeś przedmiot w odpowiedniej dziedzinie, możesz ubiegać się o uznanie przebytego kształcenia, co pozwoli Ci ukończyć kierunek w dwa a nie trzy lata. Proces ten nazywa się Accrediation Prior Learning – APEL Experiental, a poniższy link zabierze Cie do miejsca, w którym wymienione są przedmioty podlegające akredytacji.
https://www.healthcareers.nhs.uk/i-am/looking-course
OPŁATY ZA STUDIA PIELĘGNIARSTWA W UK:
Studia są w całości finansowane przez NHS niezależnie od tego jak długo przebywasz w UK. Jeśli jednak przebywasz w UK 3 lata i więcej otrzymasz też stypendium w wysokości ok 550 funtów miesięcznie przez okrągły rok, nawet przez okres wakacji!
WAŻNE! Powyższe zasady finansowania ulegną zmianie począwszy od września 2017 roku!
Kandydaci planujący rozpocząć naukę na kierunkach medycznych od września 2017 roku będą ubiegać się o pożyczkę na zasadach tożsamych z kandydatami planującymi rozpocząć naukę na kierunkach nie-medycznych.
NHS będzie niemniej w dalszym ciągu prowadził wsparcie finansowe dla kwalifikujących się studentów w zakresie refundacji kosztów dojazdu w celu odbycia praktyk itp. Przed przyznaniem dofinansowania studenci będą podlegali ocenie.
Aby dowiedzieć się więcej o dostępnym finansowaniu, planowanych zmianach i ich konsekwencjach, odwiedź: https://www.healthcareers.nhs.uk/i-am/considering-or-university/financial-support-university
KILKA FAKTÓW:
Studia pielęgniarskie w UK na poziomie undergraduate (licencjackie) trwają 3 lata w trybie dziennym, 4 jeśli prowadzone są w trybie „podwójnego kierunku” albo 4 do 6 lat w trybie zaocznym. Akredytowane trwają 2 lata.
- Studia składają się z zajęć teoretycznych i praktycznych odbywających się w partnerskich placówkach medycznych.
- Mimo, że większość uniwersytetów spełnia wymagania NMC pod względem edukacji i praktyki, programy studiów nadal różnią się od siebie pod względem struktury, siatki godzin, metody nauczania i egzaminowania. Dostępność placówek medycznych do odbycia zajęć praktycznych i wykwalifikowanej kadry również może się różnić, dlatego przed wyborem uczelni warto odwiedzić stronę internetową, uczestniczyć w dniu otwartym lub wysłać maila do Addmission Team.
- Podczas procesu aplikacyjnego, przyszli studenci mogą również być poproszeni o wyrażenie opinii na temat przydatności wartości NHS w pracy pielęgniarza/pielęgniarki. Wartości te możecie znaleźć tutaj https://www.healthcareers.nhs.uk/about/working-health/nhs-constitution
CO PO STUDIACH?
Ukończenie studiów akredytowanych przez NMC pozwoli Ci na uzyskanie dyplomu i profesjonalnych kwalifikacji. W celu praktykowania w zawodzie pielęgniarza/pielęgniarki musisz zarejestrować się z NMC.
PRZYKŁADOWE UCZELNIE AKREDYTOWANE PRZEZ NMC:
- Coventry University
- University of South Wales
- University of Bedforshire
- University of Sunderland
- Bucks New University
- Southampton Solent University
STUDIA POŁOŻNICTWA W WIELKIEJ BRYTANII:
Studiowanie położnictwa odbywa się na podobnej zasadzie co pielęgniarstwa, jednak kilka faktów jest wartych odnotowania:
- Położnictwo dostępne jest tylko w jednej postaci – studiów trzyletnich (BSc Midwifery). Studia z rokiem zerowym czy też part-time nie są dostępne.
- Zajęcia odbywają się zazwyczaj ok. 40 godzin tygodniowo, co niestety wyklucza możliwość pracowania na pół etatu podczas studiów.
- Wszystkie uczelnie posiadają akredytowany kierunek położnictwa, więc nie trzeba się martwić o późniejszą pracę.
- Zajęcia prowadzone są w formacie 50:50, tzn. połowę stanowią zajęcia teroetyczne, a połowę – praktyczne, tzn. zajęcia kliniczne w szpitalach.