Skąd mogę wiedzieć, czy mój zawód będzie przyszłościowy?
Wybór kierunku studiów nigdy nie jest łatwym zadaniem. Kryterium, które na pewno bierzesz pod uwagę podejmując decyzję, jest łatwość znalezienia zatrudnienia po studiach, i dobre perspektywy na rynku pracy. Ale jak rozpoznać, czy modny kierunek wciąż będzie oferował duże możliwości za kilka lat, kiedy skończysz studia? Zapytaliśmy Kamilę, naszego zaufanego doradcę kariery, jak dobrze wybrać kierunek studiów, aby zawód był jak najbardziej przyszłościowy.
Po pierwsze zbadaj trendy, zacznij czytać i zdobywać informacje. Istnieje kilka „uniwersalnych” sektorów i kompetencji, które będą się rozwijać. Są to między innymi nowe media, IT, sprzedaż, zarządzanie treścią, dietetyka, coaching oraz nanotechnologie. A to tylko kilka przykładów. Musisz się również zastanowić, czy Twoja nowa profesja będzie na tyle szeroka, by dawać Ci spore pole do manewru i ewentualnego przebranżowienia, oraz na tyle unikatowa i specjalistyczna, by stworzyć z Ciebie pożądanego na rynku specjalistę. Zastanów się także, czy widzisz dla niej więcej niż trzy obszary rozwoju. Zawód z przyszłością to taki, który daje Ci konkretną wiedzę i kompetencje, przydatne niezależnie od branży.
Czy znasz kompetencje jutra? Czy wiesz na co warto zwrócić uwagę zdobywając wykształcenie na renomowanej, angielskiej uczelni? Jeśli nie, mam dla Ciebie małą ściągę. Pracodawcy zawsze będą szukać pewnych określonych umiejętności, za które chętnie zapłacą. Pierwszą z nich jest oczywiście sprzedaż, ponieważ dzięki niej każde przedsiębiorstwo zarabia. Jeśli nauczysz się negocjować, zarządzać procesem pozyskiwania klientów oraz badać potrzeby i tworzyć dobre oferty handlowe – będziesz pożądanym kandydatem. Blisko sprzedaży znajduje się marketing, zarówno też online jak i offline. Ten sektor rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego warto śledzić trendy takie jak tworzenie infografik, wartościowych artykułów, e-booków, animacji, eventów oraz webinarów. Warto również wiedzieć jak tworzyć skuteczne kampanie reklamowe w social mediach, zarówno tych „tradycyjnych” jak i nowo powstałych. Wsparciem działań promocyjnych będzie wiedza z zakresu IT – projektowanie systemów, tworzenie stron i innych rozwiązań technologicznych to sztuka, za którą chętnie się wynagradza. Zawsze praca znajdzie się także dla grafika, który ma ciekawe port folio wyrażające indywidualny styl. W cenie będą również kompetencje managerskie skupione wokół zespołów, projektów i procesów. Dobry Project Manager to skarb niejednej firmy. Pamiętaj, że wiedza specjalistyczna zawsze będzie istotną przewagą konkurencyjną – prawo, finanse, architektura, zdrowie, to dziedziny w których niełatwo stać się ekspertem. Dobrą decyzją będzie rozwijanie tzw. kompetencji miękkich, przydatnych w zawodach o charakterze doradczym. Pamiętaj również o bardzo konkretnych umiejętnościach, czyli tzw. fachu w ręku. Dobra fryzjerka, makijażystka czy inżynier produkcji posiadający ciekawą specjalizację, będzie perłą na rynku. Jak widzisz opcji jest sporo. Im szybciej zaczniesz budować swój wachlarz kompetencji, tym ciekawsze propozycje przedstawisz pracodawcy oraz łatwiej znajdziesz pracę. Powodzenia.
Kamila Czarnomska
Trener Kariery
www.treningkariery.pl