Rok zerowy na studiach w Anglii: najczęściej zadawane pytania
1. Jakie są wymagania rekrutacyjne na studia z rokiem zerowym?
Wymagania różnią się w zależności od uczelni. Zazwyczaj uczelnie wymagają ogólną średnią ze wszystkich przedmiotów na poziomie 40-65%, czasami mają dodatkowe wymagania, np. certyfikat językowy IELTS czy też zdanie określonego przedmiotu na maturze na wyznaczony wynik.
Jeśli napiszesz nam jakie uzyskałeś wyniki na maturze (lub jakich się spodziewasz) – sporządzimy dla Ciebie listę brytyjskich uczelni, na które możesz aplikować. Napiszemy też, które z nich będą wymagały IELTS, a na które powinieneś dostać się bez niego.
2. Nie zdawałem matury, czy mimo to mogę dostać się na studia z rokiem zerowym?
Jeśli nie masz polskiej matury ani żadnych innych kwalifikacji będzie Ci bardzo ciężko dostać się na studia. W przypadku gdy posiadasz duże doświadczenie zawodowe i chcesz zaaplikować na pokrewny kierunek możesz spróbować skontaktować się bezpośrednio z wybraną uczelnią i zapytać o taką możliwość. Musisz się jednak liczyć z tym, iż koniecznie w takim wypadku będziesz musiał mieć certyfikat językowy.
3. Czy istnieje rok zerowy na studia magisterskie w UK?
Nie, jak do tej pory żadna uczelnia nie wprowadziła takiej opcji na studiach magisterskich.
4. Czy mogę zaaplikować na rok zerowy w Anglii podczas clearingu?
Tak, jak najbardziej, lecz należy mieć na uwadze, iż clearing to nabór na pozostałe wolne miejsca na uczelniach i może zdarzyć się tak, iż na wybranym przez Ciebie kierunku z rokiem zerowym nie będzie już żadnych wolnych miejsc. Dlatego lepiej jest wysłać podanie przed 30 czerwca, a jeszcze lepiej przed upływem pierwszego terminu rekrutacyjnego – 15 stycznia.
5. Ile kosztuje rok zerowy w Wielkiej Brytanii?
Rok zerowy to na ogół koszt 5-6 tysięcy funtów (zależy od uczelni). Całość pokrywa rządowa pożyczka na czesne.
6. Jak uzyskać pożyczkę na rok zerowy?
Musisz wysłać wniosek do Student Finance England. Jeśli aplikujesz z naszą pomocą – otrzymasz od nas wszystkie wymagane dokumenty i instrukcje jak je wypełnić. WAŻNE: dla pewności zawsze dobrze jest zadzwonić do Student Finance lub sprawdzić dokładnie na stronie uczelni, czy dany kierunek z rokiem zerowym jest na pewno objęty rządową pożyczką na czesne, gdyż zdarzają się wyjątki.
7. Jak wyglądają zajęcia na roku zerowym w UK?
Bardzo dużo jest nauki języka angielskiego. Resztę przedmiotów stanowią zajęcia z podstaw wybranego kierunku. Średnio będziesz mieć 20-25 godzin zajęć tygodniowo, lecz na ogół nie będziesz dostawać wielu prac domowych, dzięki czemu praca part-time jest jak najbardziej możliwa. W ten sposób nie przestraszą Cię koszty studiów.
8. Czy po ukończeniu roku zerowego będę mógł zacząć dalsze studia?
Tak, jak najbardziej, choć w tym celu pamiętaj by wybierać rok zerowy połączony z wybranym kierunkiem studiów, np. Business Management with Foundation Year. Na ogół tego typu kierunki trwają 4 lata. Pierwszy rok to oczywiście rok zerowy, jeśli ukończysz go ze średnią ocen 60-70% (zależy to od uczelni i nie jest trudne do spełnienia) będziesz mógł kontynuować dalszą naukę na trzyletnich studiach licencjackich (lub czteroletnich).
9. Czy studiując na roku zerowym obejmują mnie wszystkie zniżki?
Tak, jak najbardziej – jesteś wówczas pełnoprawnym studentem, masz wszystkie zniżki studenckie i możesz korzystać ze wszystkich udogodnień.
10. Czy na roku zerowym na studiach w Anglii mogę mieszkać w akademiku?
Jak najbardziej, bardzo wiele uczelni oferuje tę możliwość.
11. W jaki sposób złożyć podanie o przyjęcie na rok zerowy?
W taki sam sposób jak przy aplikowaniu na tradycyjne kierunki. Najlepiej napisz do nas – pomożemy Ci złożyć podanie.