Praca po studiach – fakty i mity
Moment ukończenia studiów i związana z tym konieczność znalezienia pierwszej „prawdziwej” pracy jest czymś, co spędza sen z powiek wielu studentom. Czy słusznie? Na temat poszukiwania pracy po studiach krąży wiele mitów; przyjrzeliśmy się najpowszechniejszym z nich.
Mit 1 – W dzisiejszych czasach każdy ma ukończone jakieś studia.
To niezwykle popularny mit, przez który wiele absolwentów nie wierzy w swoje szanse znalezienia dobrej pracy. Tymczasem, zaledwie jedna trzecia dorosłych w Wielkiej Brytanii posiada wyższe wykształcenia, a mniej niż połowa obecnych licealistów kiedykolwiek zacznie studia! Zdecydowana większość populacji nie może się pochwalić dyplomem, więc wyższe wykształcenie to wciąż atut na rynku pracy!
Mit 2 – Po studiach nie ma pracy.
Nieprawda! Brytyjskie uniwersytety zawsze podają statystyki, jaki odsetek absolwentów znajduje pracę w ciągu sześciu miesięcy od ukończenia studiów. Przeciętne wyniki to 90-95%, co oznacza, że zdecydowana większość absolwentów nie ma żadnego problemu, żeby poradzić sobie na rynku pracy.
Mit 3 – Tylko uniwersytety z czołówki rankingów dają szansę na dobrą pracę.
To prawda, że niektórzy pracodawcy patrzą przychylnie na najbardziej znane uczelnie – na przykład te znajdujące się w prestiżowej Russell Group – ale to o niczym nie przesądza! Niektóre firmy współpracują z uczelniami w swojej okolicy, i chętnie zatrudniają ich absolwentów, a często bywa też tak, że uczelnia wyrobiła sobie renomę w konkretnej dziedzinie, i chociaż nie przoduje w ogólnych rankingach, jest przez pracodawców z danej branży bardzo ceniona. Najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności kandydata jest zawsze posiadane doświadczenie i kontakty – dlatego wybierając uczelnię, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwości odbycia praktyk i staży!
Mit 4 – Bezpłatny staż po studiach to konieczność.
Oczywiście musisz gdzieś zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, ale rzesze absolwentów pracujących za darmo długo po ukończeniu studiów to powielany przez media mit! Według badań cytowanych przez portal Which? University mniej niż jeden procent absolwentów było w momencie badania na bezpłatnym stażu. Nasza rada: postaraj się odbyć jak najwięcej staży i praktyk już w trakcie studiów – dzięki temu po ukończeniu nauki będziesz już mieć odpowiednie doświadczenie zawodowe! Na szczęście, wszystkie uniwersytety w Anglii umożliwiają zdobycie doświadczenia u swoich partnerskich firm, pomagając zbudować atrakcyjne CV.
Mit 5 – Studia gwarantują pracę.
To, niestety, także mit. Nawet najtrudniejsze studia na najbardziej prestiżowej uczelni nie wystarczą, jeżeli nie dodasz do tego pomysłu na siebie i zaangażowania w budowanie kontaktów i zdobywanie doświadczenia. Ale spokojnie – większość absolwentów znajduje jednak dobrą pracę, więc jeżeli dobrze wykorzystasz czas studiów, to nie masz się o co martwić!
Podsumowując – prawdopodobnie nie masz się czym martwić! Zdecydowana większość absolwentów wyższych uczelni bez problemu znajduje zatrudnienie w swoim wymarzonym zawodzie. Pamiętaj jednak, żeby nie przegapić swojej szansy, i aktywnie budować swoje umiejętności, korzystając z możliwości i narzędzi udostępnianych przez twoją uczelnię. Proaktywna postawa na pewno zaprocentuje w przyszłości!