Personal Statement na studia w Anglii – mini poradnik
Jest to krótki poradnik dla osób, które powoli przymierzają się do pisania listu motywacyjnego – personal statement na studia w Anglii. Jeśli przeraża Cię ta myśl – bez obaw, to nic trudnego! Personal Statement to nieodzowna część każdej aplikacji i wszyscy, którzy przeszli rekrutację na studia w Anglii, musieli go napisać. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, z którymi należy zaznajomić się w pierwszej kolejności jeszcze zanim zabierzesz się do pisania.
Zacznij od jasnego wstępu, w którym klarownie wyjaśnisz na jaki kierunek aplikujesz i dlaczego.
- Podziel swój list motywacyjny na czytelne akapity
- Pisz własnymi słowami, unikając wyrażeń których nie stosujesz na co dzień i będą brzmiały sztucznie
Dużą wagę przykładaj do gramatyki i poprawnej ortografii. Jeśli aplikujesz z naszą pomocą – bez obaw, sprawdzimy Twój list motywacyjny również pod tym kątem i poprawimy ewentualne błędy gramatyczne i ortograficzne.
Nie próbuj:
- Pisać o wszystkim naraz. Pisz po kolei o każdej rzeczy, starając się ją uzasadnić i odnieść do kierunku na jaki aplikujesz.
- Dopasować się do określonego schematu pisania – nie musisz trzymać się sztywno wytyczonych reguł.
- Nie wspominaj o czymś tylko po to, by dodać trochę tekstu – jeśli dana rzecz w żaden sposób nie odnosi się do kierunku na jaki aplikujesz, nie warto o niej wspominać.
- Nie zapomnij odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – dlaczego to akurat Ciebie uczelnia powinna przyjąć na swój kierunek?
Co, według członków komisji rekrutacyjnych angielskich uczelni, jest najważniejsze w Personal Statement?
- Umiejętne zakomunikowanie uczelni swoich mocnych stron,
- Poparcie rzeczy o których wspominamy w liście motywacyjnym (takich jak nasza wiedza, zainteresowania, predyspozycje do studiowania danego kierunku) konkretnymi przykładami,
- Nie bać się przedstawić siebie w pozytywnym świetle i pisać o swoich osiągnięciach,
- Zakomunikować, że ma się już jakąś, choćby niewielką wiedzę odnośnie kierunku na jaki się aplikuje, i że naprawdę chce się tę wiedzę rozwinąć
A czego, według nich, należy za wszelką cenę unikać?
Nasze negatywne cechy – nie można pisać źle na swój temat!
- Unikać oklepanych schematów i utartych powiedzeń. Dla przykładu, osoby aplikujące na kierunki informatyczne często piszą w pierwszym zdaniu o tym, w jakim wieku otrzymali swój pierwszy komputer. Jest to coś, czego należy unikać – osobę z komisji rekrutacyjnej tego typu rzeczy nie interesują, pamiętajmy by pisać konkretnie.
- Staraj się pisać szczerze, jeśli będziesz sztuczny i przesadnie wychwalał swoją wiedzę i zainteresowania – komisja rekrutacyjna to wyczuje. Bardzo dużo osób w swoich listach motywacyjnych używa zwrotów „I am really passionate about…” – dobrze jest pasjonować się kierunkiem na który aplikujemy, lecz postaraj się ująć to inaczej, gdyż nie jest to zwrot na co dzień używany przez nastolatków.
- Pisz Personal Statement na studia w Anglii samodzielnie! Bywa, że próbują w tym pomóc rodzice i do listu motywacyjnego żywcem trafiają podsunięte przez nich zdania – komisja rekrutacyjna nie lubi tego typu rzeczy.
- Nie cytuj swoich ulubionych przysłów czy fragmentów książek, nie pisz o zjawiskach naukowych, o teoriach psychologicznych, nie opisuj osób które Cię zainteresowały ani żadnych innych postaci – personal statement ma być o Tobie i tylko o Tobie.