Nietypowe sposoby, jak znaleźć pomysł na karierę
Nie masz pojęcia co chciałbyś robić w przyszłości? Zbliża się czas aplikowania na studia, a ty dalej nie masz wybranego kierunku? Codziennie szukasz inspiracji z miernym skutkiem? Być może szukasz w złym miejscu. Jest wiele powodów, dla których dobrze jest mieć jeden cel w życiu. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej jest mieć kilka pomysłów i plan awaryjny w kieszeni. Gdzie szukać pomysłów? Przedstawiamy dziś sześć nietypowych rzeczy, które potrafią zainspirować każdego człowieka. Na studiach w Anglii masz do wyboru ponad 50 000 kierunków, warto więc dobrze się zastanowić!
1. Zwracaj uwagę na to, co oglądasz
Prosta sprawa. Na pewno oglądasz filmy, seriale, telewizję a jednak nie zdajesz sobie sprawy, że to może Ci pomóc. Jak? Zgłębiając się w fabułę poznajesz nie tylko losy bohaterów ale często również ich pracę. Dostrzegasz trudności jakie trzeba pokonać by osiągnąć sukces w danym zawodzie. Daje Ci to także możliwość krytycznego spojrzenia na możliwości kariery. Istotną rolę spełniają w tym przypadku filmy dokumentalne oraz zwyczajne wiadomości. Obserwując akcję na ekranie, możesz zastanowić się jak sprawdziłbyś się w danej branży. Należy pamiętać, że telewizja nie oddaje w 100% życia codziennego. Potraktuj to więc jako bardziej produktywną rozrywkę :)
2. Zainspiruj się pasją
Teoretycznie hobby i praca to zupełnie różne dziedziny życia, które się ze sobą nie przeplatają. A co gdyby połączyć zabawę z zarabianiem pieniędzy? Zastanów się czy nie możesz wykorzystać bardziej swoich talentów, by zbudować na nich swoją własną wizytówkę. Jeśli masz ciekawe zainteresowania, warto zaznaczyć to w swoim życiorysie, zwłaszcza gdy nabyte umiejętności sprawdzą się w przyszłej pracy.
3. Praca dorywcza
Czujesz się zainspirowany idąc w sobotni wieczór do pracy, w momencie gdy inni znajomi szykują się właśnie na imprezę? Pewnie, że nie. Praca, którą wykonujesz teraz nie jest długoterminowa, po prostu chcesz dorobić. Wielokrotnie zmienisz branżę dorywczej pracy, w związku z czym masz szansę zobaczyć jak spisujesz się na różnych stanowiskach, co Ci się podoba, a czego nie lubisz robić i nie chciałbyś nigdy za nic w świecie robić. Dodatkowo, możesz pomyśleć nad umiejętnościami jakie nabyłeś, np. pracy zespołowej, obsługi klienta. Przyda się do uzupełnienia CV.
4. Od konsumenta do producenta
Czy wiesz ile osób jest odpowiedzialnych za jakość końcowego produktu lub usługi? Możesz być zaskoczony… Pomyśl o ulubionych markach i przeglądaj ich witryny firmowe. W sekcjach „O nas” lub „Poznaj zespół” możesz poznać różne osoby pracujące za kulisami, w tym ich karierę. Pozwoli ci to zorientować się, jakie istnieją zawody i jaka prowadzi do nich ścieżka.
5. Dalsza rodzina
Warto zainteresować się co robi kuzyn, ciotka, bo zawsze można podpytać jak to jest w różnych stronach biznesu. Być może część z nich zmieniła tory kariery i dowiesz się szczegółowo na co należy bardziej zwrócić uwagę. Może dzięki rodzinie będziesz mógł popracować w innym miejscu niż dotychczas. Chyba nadszedł moment, by zaakceptować zaproszenia z facebooka od krewnych…
6. Bądź na bieżąco z nowymi zawodami
Żyjemy w takich czasach, że nowe zawody wyrastają jak grzyby po deszczu. Jest cały ogrom kierunków rozwoju, które nie istniały 10 lat temu. Dobrze jest na bieżąco sprawdzać co nowego zaistniało w świecie, na co jest duży popyt, czym mógłbyś się zająć, aby mieć pracę i się z niej utrzymać. Jeśli nie interesują Cię tradycyjne kierunki takie jak lekarz, prawnik czy policjant, musisz być przygotowany na to, że krajobraz pracy jest zmienny i być może trzeba zbadać jak przemieszczają się branże, które są na topie i które mają dobry zysk.
7. Poznaj oferty uczelni
Uniwersytety w Anglii i Walii oferują bardzo bogaty wybór ponad 50 000 kierunków, wiele z nich bardzo niszowych. Warto zapoznać się z dostępnymi opcjami – może kierunek, o którym wczoraj nawet nie słyszałeś, jutro będzie twoim wymarzonym?