Najwyżej opłacane zawody w Wielkiej Brytanii
Zastanawiasz się, jakie studia należy wybrać, żeby mieć po nich zapewnioną dobrze płatną pracę? Niestety nie ma jednego kierunku, którego ukończenie magicznie zagwarantuje ci wysoką pensję. Są jednak zawody, w których wynagrodzenia są znacznie wyższe niż średnia krajowa. Kto zarabia więc najwięcej, i jak ty możesz to osiągnąć?
10. Manager w instytucji finansowej. Managerowie w bankach czy towarzystwach ubezpieczeniowych mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające przeciętnie 75 000£ rocznie, chociaż ich wynagrodzenie jest zależne w dużej mierze od doświadczenia i tego, w jakiej instytucji są zatrudnieni. Chociaż formalnie nie jest wymagane wyższe wykształcenie, dyplom z pokrewnej dziedziny, takiej jak ekonomia czy finanse, może otworzyć wiele drzwi. Aby osiągnąć wyższy pułap zarobków, niezbędne jest posiadanie wieloletniego doświadczenia w branży finansowej.
9. Specjalista IT. Zatrudnieni na wysokich stanowiskach specjaliści z branży IT zarabiają przeciętnie 78 000£ rocznie, a ich wynagrodzenia wzrastają bardzo szybko – w 2016 roku odnotowano wzrost aż o 9.1%! Do wykonywania tego zawodu przydatne jest wyższe wykształcenie z pokrewnej dziedziny, takiej jak informatyka, systemy komputerowe czy programowanie.
8. Lekarz. Średnie wynagrodzenie wśród lekarzy wynosi 78 000£ rocznie, chociaż w zależności od specjalizacji i stażu pracy waha się od 30 000£ do nawet 133 000£. Oczywiście warunkiem niezbędnym do wykonywania tego zawodu jest ukończenie studiów medycznych, a także wieloletnich staży już po ukończeniu dyplomu. Więcej o studiach medycznych możesz przeczytać tutaj.
7. Kontroler ruchu powietrznego. Osoby wykonujące ten niezwykle odpowiedzialny zawód zarabiają przeciętnie 81 000£ rocznie, a ich wynagrodzenia stale wzrastają. Od kandydatów nie jest wymagane wyższe wykształcenie, jedynym warunkiem jest zdobycie licencji. Kurs trwa trzy lata i jest niezwykle oblegany – zaledwie 0,5% kandydatów ma szanse rozpocząć szkolenie (ok. 3300 chętnych na 15 miejsc).
6. Prawnik korporacyjny. Radca prawny zatrudniony na etacie w korporacji może liczyć na zarobki sięgające 80 000£ rocznie. Wymagania, jakie muszą spełnić kandydaci to oczywiście wyższe wykształcenie w dziedzinie prawa wraz z uprawnieniami, które nabywa się na drodze dalszego kształcenia zawodowego.
5. Dyrektor finansowy. Przedstawiciele tego zawodu nie narzekają na zarobki, chociaż różnice w wynagrodzeniach mogą być znaczące: w zależności od doświadczenia i firmy, dyrektorzy finansowi zarabiają od 30 000 do 105 000£ rocznie – średnie zarobki to 85 000£. Żeby wykonywać ten zawód, zazwyczaj niezbędne jest wyższe wykształcenie z dziedziny takiej jak finanse, rachunkowość czy ekonomia.
4. Pilot. Piloci, w tym piloci komercyjnych linii lotniczych, prywatnych samolotów i helikopterów zarabiają przeciętnie 87 000£ rocznie. Chociaż wyższe wykształcenie nie jest niezbędne do uzyskania licencji pilota, to jest zawsze dobrze widziane. Kierunki łączące dyplom licencjacki z licencją pilota oferuje np. Bucks New University!
3. Dyrektor marketingu. Osoba na tym stanowisku średnio zarabia 88 000£ rocznie. Zazwyczaj potrzebny jest dyplom z pokrewnego kierunku, np. marketingu, ale i tak najważniejsze jest doświadczenie i kreatywność.
2. Dyrektor naczelny. Zarobki osób zarządzających firmą zależą w dużym stopniu od branży i wielkości przedsiębiorstwa: dyrektorzy naczelni średnio zarabiają 123 000£ rocznie, ale rozpiętość wynagrodzeń wynosi od 42 000 do 143 000£. Wyższy pułap osiągniesz dzięki wieloletniemu doświadczeniu, ale przydatne też będą studia finansowe lub biznesowe, szczególnie MBA.
1. Makler giełdowy. Specjaliści od handlu na giełdzie zarabiają naprawdę dużo: średnie wynagrodzenie wynosi 134 000£ rocznie, i ciągle rośnie – w 2016 roku zanotowano wzrost o 6.2%! Chociaż formalnie do wykonywania tego zawodu nie jest wymagane wyższe wykształcenie, ukończone studia z dziedziny ekonomii czy finansów mogą znacząco zwiększyć twoje szanse.
Przed wyborem studiów warto zwrócić uwagę na czekające po ich ukończeniu perspektywy. Pamiętaj jednak, że pieniądze to nie wszystko, podejmując decyzję weź też pod uwagę twoje własne predyspozycje i zainteresowania! Tak naprawdę każdy zawód, jeżeli jest wykonywany dobrze i z pasją może przynieść satysfakcjonujące dochody – warto więc wybrać taki, który będzie równocześnie sprawiał ci radość :)
Dane liczbowe pochodzą z brytyjskiego urzędu statystycznego, Office of National Statistics (ONS), za rok 2016.