Jak wykorzystać media społecznościowe do znalezienia pracy marzeń!
Używasz mediów społecznościowych? Jasne, że tak! Pewnie zdajesz tez sobie sprawę, że Facebook, Twitter, Instagram czy Snapchat mogą służyć nie tylko rozrywce, ale także pomóc ci zbudować błyskotliwą karierę. A jakby tak wykorzystać siłę social mediów do znalezienia wymarzonej pracy? To możliwe! Prezentujemy 8 sposobów, jak wykorzystać media społecznościowe, żeby wyróżnić się spośród innych kandydatów.
1. Załóż profile (lub popraw te, co masz)
Jeżeli nie masz jeszcze kont na portalach społecznościowych, zastanów się, które z nich mogą ci najbardziej pomóc i załóż je jak najszybciej – szczególnie warto poświęcić czas na LinkedIn, w zależności od branży popularne są też Twitter, Instagram, a nawet Snapchat. Jeżeli masz już konta, z których korzystasz, upewnij się, że nie masz tam treści, których nie chciałbyś pokazać potencjalnemu pracodawcy. Facebook to nie CV, więc nie musisz mieć profilowego zdjęcia w garniturze, ale „szlachta nie pracuje” też nie zrobi na nikim dobrego wrażenia! Na profilach typu LinkedIn z zasady obowiązuje mniej luźna atmosfera, zadbaj też, żeby informacje o twoim doświadczeniu były jak najbardziej aktualne.
2. Zaangażuj się
Zacznij od wytypowania firm i organizacji, w których chciałabyś pracować, i znalezienia ich profili w social mediach. Zaobserwuj je, ale nie pozostawaj biernym widzem! Zadbaj o interakcję, i kiedy np. dyrektor firmy, którą masz na oku, opublikuje na Twitterze coś o swojej pracy, zareaguj na to. To drobiazg, ale kiedyś może być tym, co cię odróżni od innego kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej.
3. Pokaż swoją wiedzę
Jeżeli wiesz coś o swojej wymarzonej branży, nie bój się tego pokazać! Wykorzystuj okazję, żeby podzielić się swoją wiedzą i odpowiadaj na pytania zadawane przez innych użytkowników – to doskonała szansa, żeby się dać zauważyć osobom, które mogą mieć wpływ na twoją przyszłą karierę!
4. Daj się zauważyć
Jeśli szukasz pracy, niech inni o tym wiedzą! Napisz o tym na Twitterze, zadaj pytanie na Facebooku lub nawet odezwij się bezpośrednio do managera w twojej upatrzonej firmie pytając, czy nie szukają pracowników. Wiele ofert jest publikowanych online, ale większość firm szuka pracowników najpierw nieoficjalnie, kontaktując się pierwsi z upatrzonymi kandydatami. Jeżeli będzie wiadomo, że szukasz nowej pracy, masz większe szanse, że do ciebie się odezwą!
5. Zadbaj o prywatność
Kwestie prywatności w mediach społecznościowych to temat rzeka. Jeżeli wykorzystujesz to narzędzie do szukania pracy, możesz podejść do tego na dwa różne sposoby. Jedni wolą rozdzielić profile i mieć jeden prywatny, a drugi wykorzystywany na potrzeby networkingu – to najbezpieczniejsza opcja, bo zmniejsza ryzyko, że opublikujesz coś, co mogłoby być źle odebrane przez potencjalnego pracodawcę. Możesz jednak mieć tylko jeden profil, i wykorzystywać go zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych. Ma to swoje zalety, ponieważ umożliwia ci zaprezentowanie się jako osoba o wszechstronnych zainteresowaniach także poza pracą, ale wymaga większej dyscypliny w kwestii tego, jakie treści udostępniasz online. To, które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej w twoim przypadku, zależy przede wszystkim od twoich zwyczajów w sieci, ale też od tego, jak sztywne zasady panują w twojej wybranej branży (np. media pozwalają zazwyczaj na więcej swobody niż finanse).
6. Zrób research
Zanim pójdziesz na rozmowę albo wyślesz list motywacyjny, postaraj się poznać nazwiska osób odpowiedzialnych za rekrutację, i poszukaj ich w mediach społecznościowych. Być może znajdziesz wspólne zainteresowania, albo może już nawiązaliście jakiś przelotny kontakt np. na Twitterze? Jeżeli wspomnisz o tym na rozmowie, może to być szczegół który wyróżni cię z tłumu i sprawi, że rekruter lepiej cię zapamięta!
7. Jakość, nie ilość
Kiedy aplikujesz o pracę tradycyjnie lub rozsyłasz e-maile, nikt nie widzi z iloma firmami się skontaktowałeś, ale na mediach społecznościowych każdy może to zobaczyć. Musisz więc przemyśleć, z kim chcesz nawiązać kontakt, ponieważ rozsyłanie wiadomości do wszystkich ludzi, którzy przyjdą ci do głowy pokazuje, że nie zależy ci na konkretnej firmie, tylko desperacko poszukujesz czegokolwiek. Warto też się zorientować, które firmy ze sobą współpracują, a które nieszczególnie się lubią, i umiejętnie wykorzystywać tę informację.
8. Bądź kreatywny
Jeżeli twoja praca obejmuje niezależną, kreatywną działalność, pokaż ją online! Możesz np. założyć stronę ze swoimi pracami czy bloga, albo chociaż profil na Instagramie czy Pintereście. Pokazanie swoich prac online nie tylko umożliwia potencjalnemu pracodawcy natrafienie na twoje nazwisko, ale też pokazuje, że masz do swojej dziedziny prawdziwą pasję, jesteś zmotywowany i zaangażowany.