Jak wybrać uczelnię?
Wybór uczelni to bardzo ważny moment w życiu każdego maturzysty! Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek jak sobie go ułatwić, na podstawie naszych własnych doświadczeń i rad od naszych aplikantów, którym pomagaliśmy w dostaniu się na studia w Anglii.
ŚWIADOMY WYBÓR – RANKNGI UCZELNI
Przede wszystkim należy być zdecydowanym co do kierunku na jaki się wybierasz. Ta decyzja później bardzo ułatwia wybór uczelni. Jeśli już masz wybrany kierunek możesz skorzystać z dwóch najpopularniejszych stron z rankingami uczelni:
Rankingi przedstawiają listę uczelni posegregowanych według wyników w różnych kategoriach, są też podzielone na ranking kierunków. Ten drugi rodzaj rankingów (według kierunku) polecamy najbardziej, ponieważ trudno jest wyznaczyć jednoznacznie jak “dobra” jest dana uczelnia na podstawie rankingu ogólnego, zwłaszcza jeśli wybierzesz sobie uczelnie zbliżone miejscami.
Dodatkowo ranking nie przekłada się na wymagania co do matury, każda uczelnia posiada własny system wymagań co do przedmiotów i ich poziomu.
Ponieważ rankingi są przygotowywane najczęściej na podstawie bardzo wielu czynników oraz tego ile uczelnia inwestuje w badania naukowe i jakość teoretycznej części nauczania, warto jest też wziąć pod uwagę opinie studentów i absolwentów danych uczelni i kierunków. Znajdziecie je na stronach:
Zapraszamy Was też do zapoznania się z opiniami polskich studentów brytyjskich uczelni, którzy z naszą pomocą dostali się na wymarzone uniwersytety!
Oprócz rankingów i opinii studentów bardzo ważnym źródłem informacji jest też strona uczelni (zwłaszcza ta opisująca wybrany przez Ciebie kierunek). Znajdziesz na niej informacje na temat prowadzonych zajęć, czy współpracy danej uczelni z określonymi firmami oferującymi praktyki lub staże w Twojej dziedzinie.
PERSPEKTYWY
Warto jest się też dowiedzieć jakie perspektywy pracy czekają Cię po danym kierunku. Możesz w tym celu sprawdzić: https://www.prospects.ac.uk/careers-advice/what-can-i-do-with-my-degree
Po przejrzeniu powyższych źródeł wybierz swoje “Top 5 uczelni” i zobacz czym się różnią, porównaj lokalizacje, poczytaj o średnich kosztach życia. Bardzo często studenci wybierający większe miasta zapominają o dodatkowych kosztach np. dojazdów metrem czy autobusami/koleją, a wybierając mniejsze miejscowości (blisko dużych miast) można sporo zaoszczędzić i mieć podobne możliwości na ciekawe, praktyczne studia.
Nadal nie wiesz gdzie studiować?
Napisz do nas, pomożemy ci bezpłatnie wybrać najlepszą opcję dla Ciebie i zdawanej przez Ciebie matury, to bardzo ważny aspekt ponieważ określa Twoje realne szanse dostania się na wybrany uniwersytet ;-)