Jak Polacy radzą sobie na studiach w Anglii?
W ciągu ostatnich 11 lat niezliczona liczba osób dostała się z naszą pomocą na studia do Anglii. Staramy się uzyskiwać informacje zwrotne od jak największej ilości osób, które składały z nami aplikację i opinie są naprawdę pozytywne!
Przede wszystkim Polscy studenci brytyjskich uniwersytetów są zachwyceni wyposażeniem uczelni, luźnym, wręcz przyjacielskim podejściem wykładowców do studentów, praktycznymi zajęciami i ogromem możliwości, takich jak roczne staże w profesjonalnych firmach (Google, BBC, Rolls-Royce, L’Oreal etc). Co więcej, fantastyczną opcją jest możliwość pogodzenia studiów z pracą, dzięki czemu można utrzymać się na studiach w Anglii samemu – nie będziesz potrzebował pomocy finansowej rodziców. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Polacy decydują się na studiowanie w Anglii.
Okazuje się, że polskie licea dobrze przygotowują do studiów w Anglii, bowiem zdecydowana większość osób, które z nami zaaplikowały, ukończyły studia w terminie. Współpracujemy z większością uczelni angielskich i walijskich i od wielu z nich słyszymy, iż bardzo chętnie przyjmują aplikacje od Polaków – to mówi samo za siebie.
Główną trudnością, jaką wskazują nasi rodacy, jest początkowa bariera językowa, która jednak zanika już po 1-4 tygodniach. Początkowo nauka z podręczników napisanych w całości w języku angielskim jest dość problematyczna, jednak w bardzo krótkim czasie przestaje być to niedogodnością i umysł się do tego przyzwyczaja. Ponad 1/3 studentów angielskich uczelni pochodzi spoza Wielkiej Brytanii i angielski jest dla nich językiem obcym, możesz więc być pewien, iż dla wykładowców normą jest, że nie wszyscy od pierwszych zajęć posługują się idealnie tym językiem.
Polakom bardzo odpowiada inny sposób prowadzenia zajęć w UK, z dużym naciskiem na zajęcia praktyczne. Jeśli już będziesz zdobywał wiedzę teoretyczną, to zazwyczaj od razu dowiesz się jak stosować ją w praktyce. Zajęcia są ciekawe i innowacyjne, bardzo mało jest tutaj tradycyjnego siedzenia w klasie i wgapiania się w prezentację multimedialną.
Inne są również sposoby zaliczeń, co także przypadło do gustu polskim studentom. Nie ma sesji takiej jak na polskich uczelniach – jeśli już, to są maksymalnie 1-2 egzaminy na koniec roku. Na ogół jednak na zaliczenie przedmiotów wykonuje się różnego rodzaju prace, od projektów praktycznych, poprzez eseje, na prezentacjach kończąc. Często na zaliczenie wykonuje się także pracę w grupach.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy – kierunkach z dodatkowych rokiem nauki, tzw. rokiem zerowym (foundation year). Zdobędziesz na nim podstawy wiedzy na temat kierunku który obrałeś oraz poprawisz swoją znajomość języka angielskiego. Dodatkowo to świetna możliwość by na spokojnie przez rok zaaklimatyzować się w nowym kraju.
Podsumowując, jeśli wahasz się czy sobie poradzisz w Anglii i nie jesteś pewien czy próbować – z naszych doświadczeń wynika, że zdecydowanie warto! To duży krok do przodu lecz już po pierwszym miesiącu nauki powinieneś się w pełni zaaklimatyzować i już nic nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu!