Jak napisać pierwsze CV na studiach
Pisanie CV dla świeżo upieczonego studenta uczelni zagranicznych, który nie ma wiele (lub wcale) doświadczenia zawodowego, może wydawać się trudne. Dobrym początkiem jest wyszukanie poradników, można także poszukać w internecie gotowych wzorów.
Prawdopodobnie masz o wiele więcej rzeczy, które warto wpisać do CV, niż Ci się wydaje. Doświadczenia takie jak praca na rzecz organizacji charytatywnych, opieka nad dziećmi czy nawet koszenie trawników mogą być warte wspomnienia, gdyż pokazują pracodawcy, że masz wymagane przez niego umiejętności. To, że nie masz doświadczenia konkretnie w tej pracy, o którą aplikujesz, nie oznacza że nie masz szans jej otrzymać, gdyż mimo wszystko bardzo możliwe że posiadasz umiejętności potrzebne by sobie w niej poradzić.
Jak napisać pierwsze CV?
Wyszukaj odpowiedni szablon w internecie i wykorzystaj go przy pisaniu swojego CV – będzie to dla Ciebie dużym ułatwieniem.
- Wykonaj szkic swojego CV. Zrób krótką listę lub zarys wszystkich Twoich doświadczeń, płatnych a także tych za które nie dostawałeś wynagrodzenia, które chcesz uwzględnić w swoim życiorysie. Mogą się tutaj znaleźć również nieformalne doświadczenia zawodowe.
- Uwzględnij wszystkie swoje aktywności. Z racji, że większość studentów nie ma dużego doświadczenia zawodowego ważne jest, aby czerpać ze wszystkich aspektów swojego życia, które pokazują że masz odpowiedni charakter, etykę pracy, umiejętności i osobowość. Wspomnij także o sukcesach sportowych czy też sprawowaniu funkcji klasowych (skarbnik, przewodniczący) etc. Do każdego doświadczenia dopisz listę rzeczy za które byłeś odpowiedzialny oraz osiągnięcia które osiągnąłeś (o ile takowe miałeś).
- Podkreśl swoje nastawienie i pracowitość. Pracodawcy będą najbardziej zainteresowani Twoimi zwyczajami i postawami w pracy. Nie będą wymagać od Ciebie wiele doświadczenia.
- Wspomnij o swoich osiągnięciach. Pracodawcy poszukują pracowników, którzy mogą pochwalić się wnoszeniem pozytywnego wkładu w to, czym się zajmują. Przejrzyj każde z Twoich doświadczeń i zadaj sobie pytanie, czy masz jakieś osiągnięcia w szkole, klubach, sporcie lub w byłym miejscu pracy, które możesz dołączyć. Jeśli tak, użyj do ich opisania czasowników takich jak zwiększyłem, zreorganizowałem, zwiększyłem, usprawniłem, unowocześniłem etc – pokazują one Twój wkład, inteligencję i ciężką pracę.
Dodaj informacje o swoich umiejętnościach, najlepiej związanych z pracą o którą aplikujesz. Dla przykładu, jeśli grałeś w sporty zespołowe, napisz, że posiadasz umiejętność pracy w zespole. Byłeś kapitanem zespołu? Napisz o umiejętnościach przywódczych.
- Użyj czasowników dynamicznych – aktywny język użyty do opisywania swoich doświadczeń przedstawi Cię w sposób dynamiczny. Używaj słów takich jak stworzyłem, zaprojektowałem, trenowałem, uczyłem, pisałem, organizowałem, prowadziłem, wynalazłem, wprowadziłem etc.
- Postaraj się nie zamieszczać za dużo informacji. Krótkie, acz treściwe CV to zdecydowanie lepszy wybór od dwustronicowego eseju. Maksymalna długość to jedna strona A4.
- Zawrzyj informacje takie jak Twoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe – mail, telefon.
- Sprawdź dokładnie swoje CV. Przed wysłaniem CV do pracodawcy sprawdź j bardzo uważnie, upewnij się, że nie ma błędów gramatycznych i ortograficznych.
- Jeśli nie masz drukarki w domu, poszukaj stanowisk komputerowych na uczelni lub sprawdź w lokalnej bibliotece, czy nie jest wyposażona w drukarkę.