Jak działalność w organizacjach studenckich pomoże Ci znaleźć pracę?
Na studiach w Anglii znajdziesz kluby, stowarzyszenia i organizacje zajmujące się dosłownie wszystkim, od fanklubu Harry’ego Pottera, koła teatralne, filmowe, biznesowe, marketingowe, po drużynę krykieta. Średnio na poszczególnych uniwersytetach znajduje się od 100 do nawet ponad 300 takich organizacji studenckich, a dołączenie do chociaż jednej z nich to świetny sposób na poznanie wielu ciekawych ludzi. Są jednak dodatkowe plusy – może to pomóc Ci w znalezieniu pracy.
Dla przykładu wstąpienie do klubu dziennikarskiego pomoże Ci rozwijać się w tym kierunku i łatwiej po studiach znajdziesz pracę np. w radiu czy nawet telewizji. Członkowie klubów często organizują różnego rodzaju wydarzenia, jak spotkania z osobami, które mają spore doświadczenie zawodowe – dzięki temu można dużo się dowiedzieć i wyrobić kontakty zawodowe już na studiach. Nierzadko uczelnie odwiedzają osoby sławne, które odniosły globalny sukces, jak dyrektorzy wykonawczy wiodących firm czy zespoły muzyczne takie jak Coldplay. Udział w odpowiedniej organizacji studenckiej może pozwolić Ci np. przeprowadzić wywiad z daną osobą w cztery oczy.
Wielu absolwentów angielskich i walijskich uczelni zgodnie twierdzi, że organizacje studenckie w znacznym stopniu pomogły im się rozwinąć i że bez udziału w nich nie byliby w stanie otrzymać pracy, którą zdobyli po studiach. Wśród najczęściej wymienianych cech i umiejętności, których można się nauczyć poprzez udział w organizacjach studenckich, wymieniane są zdolności przywódcze, przedsiębiorczość, umiejętność pracy w grupie, umiejętności dyplomatyczne czy negocjacyjne. Są to tzw. soft skills, których posiadanie jest niezwykle cenione przez pracodawców w Wielkiej Brytanii.
Większość pracodawców to potwierdza – informacje na temat udziału w organizacjach studenckich zawarte w CV mogą zaważyć na otrzymaniu posady, o którą aplikujemy. Zaangażowanie w życie studenckie może dać studentowi możliwość przejęcia roli lidera, nakreślenia wizji i kierunku zespołu, motywowania innych i wykorzystania kreatywności w rozwiązywaniu problemów. Jeśli nie interesowałeś się czymś na uczelni na tyle, by wstąpić do odpowiedniego koła zainteresowań, to dlaczego pracodawca ma Ci uwierzyć, że rzeczywiście jest to Twoją pasją i powinien Cię zatrudnić?