Jak dorobić kasę studiując w Anglii lub Holandii?
Studenci zawsze potrzebują pieniędzy – a studenci mieszkający za granicą, z dala od rodziców, potrzebują pieniędzy podwójne. Na szczęście, studiowanie w Wielkiej Brytanii czy Holandii pozwala na łączenie nauki z pracą part-time, na studentów czekają tez hojne stypendia. Każdemu jednak zdarzają się nadplanowe wydatki :) Co w takim razie zrobić, żeby studencką wypłatę trochę powiększyć?
Załóż bloga. Zarobki najbardziej znanych blogerów potrafią być naprawdę wysokie, pozwalające na rezygnację z pracy na etacie. Początkujący autorzy nie mogą oczywiście liczyć na takie stawki, ale z pewnością jest to dobry sposób na zarobienie paru groszy i na pokazanie się w świecie. Najważniejsze to znaleźć swoją niszę – pisz o tym, co naprawdę wydaje ci się ciekawe, poproś znajomych o udostępnianie w internecie, a na pewno znajdziesz czytelników! Zarabiać możesz poprzez reklamy, artykuły sponsorowane lub inne metody współpracy ze sponsorami.
- Załóż kanał na Youtube. Jeżeli zamiast pisać wolisz opowiadać, pomyśl o założeniu własnego kanału na Youtube! Dobry pomysł i ciekawe filmiki przyniosą ci regularnych widzów, a to z kolei przekłada się na pieniądze wypłacane przez serwis proporcjonalnie do ilości wyświetlonych na twoim kanale reklam.
- Wypełniaj ankiety online. Istnieje wiele serwisów, na których możesz bezpłatnie się zarejestrować i zbierać pieniądze za wypełnianie internetowych ankiet. Nie łudź się, że zbijesz na tym fortunę, ale za kilka godzin klikania w miesiącu spokojnie zarobisz na drobne przyjemności takie jak wieczorne wyjście ze znajomymi :)
- Sprzedaj niepotrzebne rzeczy. Rozejrzyj się wokół siebie i zobacz, ile masz rzeczy, których już nie używasz! Porób zdjęcia niechcianym ubraniom, płytom czy grom komputerowym, i wystaw je na sprzedaż na serwisach takich jak Ebay. Wśród studentów angielskich uczelni bardzo popularne jest też sprzedawanie podręczników młodszym rocznikom – tobie już i tak się nie przydadzą, a ktoś inny na pewno chętnie zaoszczędzi na wygórowanych cenach nowych książek!
- Zostań tajemniczym klientem. Jeśli lubisz zakupy, to wymarzony pomysł dla ciebie! Zarejestruj się w jednej z firm zatrudniających tajemniczych klientów (ang. mystery shopper) i dostawaj pieniądze za robienie zakupów. Twoje zadanie polega na uważnym obserwowaniu jakości obsługi i zadawaniu pytań według ustalonego scenariusza, a następnie spisaniu raportu. Dodatkowy bonus – produkty, które kupujesz jako tajemniczy klient, często możesz zachować dla siebie!
- Recenzuj strony internetowe i aplikacje. To trochę bardziej zaawansowana wersja wypełniania ankiet online. Serwisy takie jak Usertesting.com płacą użytkownikom za krótkie filmiki, w których korzystają oni na żywo ze stron i aplikacji i wypowiadają na głos swoje uwagi. Nic prostszego!
Zostań dostawcą. Rozejrzyj się w swojej okolicy – może są tam niewielkie biznesy, piekarnie, kwiaciarnie, czy nawet pralnie, którym możesz zaoferować swoje usługi i dostarczać ich produkty klientom? Nie musisz mieć samochodu, wystarczy rower! Możesz również rozważyć związanie się z firmą jak np. Uber Eats, dzięki czemu nie będziesz musiał sam szukać zleceń!
- Opublikuj własny e-book. W serwisie Amazon każdy może wystawić swoją książkę na sprzedaż! Sam ustalasz cenę swojej książki (od 1,49 do 6,99£), i 70% z każdej sprzedaży idzie do twojej kieszeni. Kto wie, może w ten sposób ktoś cię zauważy, a twoja książka stanie się bestsellerem?
- Sprzedaj zdjęcia w internecie. Interesujesz się fotografią? W internecie działają liczne banki zdjęć, w których możesz bezpłatnie umieścić swoje zdjęcia – pieniądze trafią do ciebie za każdym razem, kiedy ktoś pobierze twoje zdjęcie na swój komputer!
- Zostań statystą. Kariera aktorska to twoje wielkie marzenie? Zacznij od małego kroku! Agencje w Wielkiej Brytanii przez cały czas poszukują statystów do filmów, seriali czy reklam, i oferują całkiem dobre wynagrodzenie – nawet 80£ za dzień, a praca nie jest ciężka. Kto wie, może w ten sposób dasz się zauważyć, i następnym razem zagrasz już główną rolę? Statystowanie to także niezwykła przygoda i możliwość zobaczenia plany filmowego od podszewki!
Nie oszukujmy się – w nielicznych przypadkach wyżej wymienione pomysły uda się przekuć w dochodowy biznes zapewniający komfortowe utrzymanie. Zostały pomyślane raczej jako proste sposoby dorobienia paru groszy w wolnym czasie, i okazjonalne podreparowanie budżetu. Żeby samodzielnie utrzymać się na studiach w Anglii czy Holandii najlepiej będzie rozejrzeć się za pracą part-time. O tym, jak połączyć pracę ze studiami poczytacie tutaj, a dobre rady jak znaleźć pierwszą pracę w Anglii znajdziecie tutaj. Powodzenia!