Na czym polegają studia inżynierii lotniczej i kosmicznej w UK?
Kierunki tego typu przeznaczone są dla osób biegłych z przedmiotów ścisłych. Bardzo przydatna będzie fizyka i matematyka, przyda się również wiedza z zakresu programowania i informatyki. Po ukończeniu kierunku czeka Cię praca w lotnictwie – może to być na przykład projektowanie maszyn lotniczych bądź części do nich, zarówno cywilnych jak i wojskowych.
Na pierwszym roku studiów w UK zdobędziesz wiedzę teoretyczną z zakresu rozszerzonej matematyki, fizyki, aerodynamiki i systemów lotniczych. Na kolejnych latach zajęcia będą bardziej praktyczne, a na ostatnich dwóch latach bardzo specjalistyczne – m.in. z zakresu systemów napędowych, mechaniki i symulacji lotu, zasad projektowania samolotów, astronautyki, stabilności lotu itp.
W Wielkiej Brytanii studia kierunków związanych z lotnictwem trwają zazwyczaj nieco dłużej niż większość kierunków – średnio cztery lata.
Niektóre tego typu kierunki oferują wyrobienie licencji pilota w trakcie takich studiów, zwróć jednak uwagę, iż z reguły wiąże się to z dodatkowymi, często bardzo wysokimi opłatami – nieraz przekraczającymi 100 tysięcy funtów rocznie.
Wymagania rekrutacyjne na inżynierię lotniczą i kosmiczną w Wielkiej Brytanii:
Z reguły są takie same jak na inne kierunki, choć rozszerzona matura z fizyki i matematyki zdana na wysoki procent na pewno ułatwi przyjęcie na studia. Również warto wspomnieć w swoim liście motywacyjnym o ewentualnych osiągnięciach w tej dziedzinie – niekoniecznie musi to być własnoręcznie zbudowana rakieta, ale może należysz do klubu lotniczego? Warto o tym wspomnieć.
Zarobki:
Średnia rocznych zarobków w czołowych firmach wynosi 50-600 tysięcy funtów rocznie i więcej. Niedoświadczony absolwent może liczyć na pensję rzędu 20-30 tysięcy funtów.
Przykłady kierunków:
- Aerospace Engineering / Inżynieria Kosmiczna
- Aeronautical & Mechanical Manufacturing / Inżynieria Produkcji Statków Lotniczych
- Aircraft Maintenance Engineering / Inżynieria Lotnicza
- Airline & Airport Management / Zarządzanie Lotniskami i Liniami Lotniczymi
Zawody bezpośrednio związane z Twoimi studiami:
- Aerospace engineer / Inżynier lotów kosmicznych
- Maintenance engineer / Inżynier-konserwator
- Manufacturing systems engineer / Inżynier systemów produkcji
- Materials engineer / Inżynier techniki materiałowej
- Mechanical engineer / Inżynier mechanik
- Control and instrumentation engineer / Inżynier techniki pomiarowej i sterowniczej
- Energy engineer / Inżynier energetyki
- Production manager / Kierownik produkcji
- Quality manager / Specjalista zarządzania jakością
- Structural engineer / Inżynier konstruktor