Część 3: Halo tu Londyn! Zwiedzamy Southwark!
Część 3 naszych artykułów o Londynie! Studiujesz już w Londynie lub właśnie planujesz! Mamy dla Ciebie idealny przewodnik! Zobacz co ciekawego zobaczyć w południowym Londynie! Jest kilka pozycji, które musisz mieć na swojej liscie.
Tower Brigde
Obok Big Bena, najszybciej rozpoznawalny symbol Londynu. Architekturą pasuje do znajdującej się w pobliżu twierdzy Tower of London. Zwodzony most posiada dwie charakterystyczne wieże, które połączone są kładkami na wysokości 34m od ulicy i 44m nad ziemią. Dawniej, z górnej części mostu korzystali samobójcy, rzucający się do Tamizy. Dziś, na pomostach zamontowano szklane chodniki, dzięki czemu, każdy ma szansę zobaczyć moment podnoszenia się mostu z innej perspektywy. Daje to możliwość obserwacji miasta i ruchu nad rzeką. Bilet studencki kosztuje około 6 funtów.
Shakespeare’s Globe
Teatr Pod kulą ziemską. Pochodził z epoki wiktoriańskiej, a jego współwłaścicielem był sam pan Shakespeare. Nazwa teatru związana jest z rzeźbą, która pierwotnie znajdowała się na dachu budynku. Był to posąg Heraklesa trzymającego na swoich barkach kulę ziemską. Wszystkie elementy składowe teatru, razem tworzyły nadzwyczaj urokliwe miejsce. Dach, okrywający tylko scenę podtrzymywała kolumnada, a sufit skonstruowano i stworzono tak, aby przypominał niebo. W takim wspaniałym miejscu każdy mógłby doświadczyć przypływu weny twórczej. Dawniej przed wejściem do amfiteatru, widniał znany cytat : „ Cały świat gra jakąś rolę”. Budynek nie przetrwał do naszych czasów. Rekonstrukcja najstarszego teatru w Londynie, przyciąga miłośników dramatów i poezji. W The Globe po dziś dzień można obejrzeć sztuki Shakespeare’a.
Tate Modern
Muzeum Międzynarodowej Sztuki Współczesnej. Galeria mieści się w budynku dawnej elektrowni, stąd jej niepowtarzalny wygląd. Industrialny charakter tworzą wysokie szaro-białe ściany, poprzecinane metalowymi słupami, co równocześnie stanowi świetne tło pod obrazy. Zbiory są segregowane tematycznie. Znajdziemy tu dzieła Claude Moneta, Henri Matisse, Marka Rothko i zupełnie współczesnego Anisha Kapoora. Są prace Salvatora Dali, Cezanne, Francisa Bacona, Pabla Picassa oraz Jacksona Pollocka i Andy Warhola. Popularność zyskały także eksponaty trójwymiarowe. Ponad to z tutejszych restauracji rozciąga się dobry widok na miasto.
Imperial War Museum
Miejsce poświęcone historii wojskowości, posiadające w swojej bibliotece kolekcję nagrań wywiadów ze świadkami wojen i holokaustu. Pierwotnie upamiętniało poległych w I Wojnie Światowej, jednak z biegiem lat uzupełniono ją o pozostałości kolejnego światowego konfliktu zbrojnego.
City Hall
Ratusz, czyli reprezentacyjny budynek w mieście, najczęściej monumentalny, na planie prostokąta, z wieżą. Przynajmniej tak teoretycznie powinien wyglądać. Siedziba władz Londynu przypomina szklane niekształtne jajo. I nie jest to obelga dla miasta. To zupełna nowość, nie tylko architektoniczna ale również technologiczna. Ratusz zaprojektowano przy użyciu najnowszych technik komputerowych, dzięki temu jest najbardziej efektywnym energetycznie budynkiem w Londynie. Wykorzystuje 75% mniej energii, jaką mogła by zużyć konstrukcja publiczna o podobnej wielkości. Szklany budynek ma dziesięć pięter, na których znajdują się sale urzędowe, konferencyjne oraz piętro dostępne dla zwiedzających.
HMS Belfast
HMS Belfast to krążownik lekki brytyjskiej marynarki Royal Navy z okresu II wojny światowej, który został przyholowany z Portsmouth do Londynu. Pierwotnie miał zostać oddany na złom, jednak dzięki interwencji społeczeństwa statek ocalał. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających jako okręt-muzeum.