Część 2: Halo tu Londyn! Zwiedzamy City of Westminster!
City of Westminster to oficjalna siedziba Królowej położona w środkowej części miasta nad Tamizą. To tutaj zlokalizowane są brytyjskie symbole, kojarzące się bezpośrednio z wyspami, a także kina, teatry i muzea. Plecaki spakowane? Ruszamy!
Pałac Westminsterski
Przez ponad 500 lat był siedzibą monarchów, obecnie jest miejscem ceremonii państwowych i posiedzeń Parlamentu Zjednoczonego Królestwa. Pałac posiada ponad 1000 pokoi. Najważniejsze z nich tworzą sale Izby Lordów i Izby Gmin.
Big Ben
Słynna wieża zegarowa widniejąca na prawie wszystkich londyńskich pocztówkach, należąca do Pałacu Westminsterskiego. Na szczyt neogotyckiej wieży prowadzi 334 stopnie, gdzie znajduje się dawny londyński dzwon. W 2012 roku, dla upamiętnienia 60-lecia panowania królowej Elżbiety II, wieżę oficjalnie nazwano Elizabeth Tower.
Buckingham Palace
To barokowy Pałac Królewski, zamieszkany przez monarchów Wielkiej Brytanii. Pałac ma aż sześćset komnat, w tym siedemdziesiąt łazienek i dwieście sypialni. W czasie, gdy królowa wyjeżdża na wakacje część apartamentów zostaje udostępniona zwiedzającym. Taka przyjemność kosztuje około 20 funtów. Jednak codziennie, od kwietnia do lipca, można oglądać zmianę warty przed budynkiem. Zawsze o 11.30.
Opactwo Westminsterskie
Anglikańska świątynia, będąca od XI wieku miejscem koronacji królów Anglii oraz ich pochówków, oficjalnie nazywana kolegiatą świętego Piotra w Westminsterze. Odbywają się tu najważniejsze uroczystości religijne rodziny królewskiej. Z najciekawszych elementów w świątyni, warto zobaczyć krzesło koronacyjne z 1301 roku oraz Kaplicę Królewskich Sił Powietrznych, w której znajdują się witraże upamiętniające Dywizjon 303 i 302. Widać na nich polską flagę i naszego orła. Opactwo kryje też nagrobki wybitnych poetów, pisarzy, zasłużonych polityków. Pochowano tu znanych uczonych: Newtona, Darwina, Kelvina i Rutherforda.
Katedra Westminsterska
Bardzo często mylona z Opactwem Westminsterskim, jednak w odróżnieniu od niej, jest rzymskokatolicką bazyliką w stylu neobizantyjskim. Stanowi jednak główną świątynię katolików w Anglii i Walii.
London Eye
Koło widokowe upamiętniające koniec XX wieku. W czasie 30 min, bo tyle trwa pełen obrót, pozwala podziwiać panoramę Londynu z 32 kapsuł pasażerskich. Gigantyczna konstrukcja mierzy 135 metrów wysokości jest jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji w Londynie.
National Gallery
Artystyczna perełka, w której znajdziemy obrazy z różnych okresów sztuki. Poza brytyjskim impresjonizmem, w galerii wystawione są dzieła Leonarda da Vinci, Rembranta, Tycjana, Botticellego, Moneta, Renoira. Muzeum łącznie prezentuje 2300 płócien, w dodatku bezpłatnie. Wstęp pobierany jest tylko w czasie okazjonalnych wystaw. To nie lada gratka dla miłośników malarstwa. Może i Ty zachwycisz się słonecznikami Van Gogha?
Tate Britain
Muzeum sztuki przedstawia dzieła brytyjskich artystów od 1500 roku aż po współczesną awangardę. Kolekcja zawiera 500lat historii Wielkiej Brytanii, w postaci obrazów i rzeźb.
Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud
Chcesz mieć zdjęcie z gwiazdą Hollywood? Tutaj możesz chociaż po części spełnić swe marzenie. Naturalnej wielkości figury woskowe, dopracowane do perfekcji, robią fenomenalne wrażenie.
Założycielką muzeum była Marie Tussaud francuska artystka, która sztuki rzeźbienia w wosku nauczyła się od lekarza zajmującego się anatomią. We Francji jej formy zdobywały coraz to większą popularność, jednak Madame Tussaud wyemigrowała do Londynu i stworzyła nietypowe muzeum, które chętnie jest odwiedzane po dziś dzień.
Alexander Fleming Laboratory Museum
Jeśli interesuje Cię jak wyglądało dawne laboratorium, w którym pracował znany bakteriolog, Laureat Nagrody Nobla, te muzeum na pewno Cię zainteresuje. Dzięki Flemingowi medycyna wskoczyła na nowe tory, a dzięki stosowanej do dziś penicylinie, zakażenia bakteryjne nie są śmiertelną chorobą.
Dziś wyspecjalizowanych placówek farmakologicznych jest na pęczki, warto więc zobaczyć jak naukowiec pracował kiedyś, jakich sprzętów używał.
Sklep firmy Twinings
Five o’clock. Czas na herbatkę. Istniejąca od 1706 roku pierwsza londyńska herbaciarnia, przyciąga aromatycznym zapachem i ogromnym wyborem. Kupisz tu zarówno klasyczną czarną herbatę, jak i wiele gatunków herbaty zielonej.
Trafalgar Square
Plac upamiętniający zwycięstwo Wielkiej Brytanii w bitwie morskiej pod Trafalgarem. Znajduje się tu kolumna Nelsona, mierząca 52 metry. Skrywa wiele pomników, artystycznych kolumn, rzeźb oraz fontanny. Placu strzegą cztery lwy wykonane z brązu. Jest to miejsce spotkań towarzyskich nie tylko w dni powszednie, ale także w noc sylwestrową.
Piccadilly Circus
Rozrywkowa dzielnica, będąca ulubionym punktem spotkań, tętniąca nowojorskim klimatem z ogromnymi neonami włącznie. Reklamy świetlne są rozpoznawalnym elementem placu, usytuowanego w samym sercu teatralnej części miasta.
Oxford Street
Zakupoholicy na pewno odnajdą się na tej jednej ulicy, skupiającej ponad 300 modnych sklepów. To najbardziej ruchliwa i zatłoczona ulica handlowa w Londynie. Powstała na dawnej drodze rzymskiej, będącej główną drogą prowadzącą do miasta, która dziś wiedzie do świata mody.
Hyde Park
Po zwiedzaniu dobrze jest odpocząć wśród zieleni. Hyde Park jako największy obszar cieszy się dużą popularnością. Jego powierzchnia zajmuje 159 ha. Postawiono tu fontannę na cześć tragicznie zmarłej księżnej Diany. Ludzie chętnie wybierają to miejsce na spacer z dala od zgiełku miasta. Park posiada ciekawy zakątek, miejsce przemówień i debat , zwłaszcza w niedzielne poranki– Speakers’ Corner. Tworzy forum swobodnego wypowiadania się, pod warunkiem, że nie obraża to królowej.
W dalszej części zachodniego Londynu znajduje się stadion Stamford Bridge, znanego klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Możliwe jest wejście na obiekt treningowy oraz zwiedzanie trofeów zdobytych przez drużynę.