Część 1: Halo tu Londyn! Zwiedzamy City of London!
Halo tu Londyn! Największy ośrodek akademicki w wielkiej Brytanii. Jeśli planujesz studia w Anglii i nie wiesz jak ugryźć prawie 8mln miasto, które odwiedza rocznie 30 mln turystów, koniecznie sprawdź co warto zobaczyć, aby nie zginąć w tej dżungli. Bo Londyn to dżungla: 270 stacji metra, mówi samo za siebie. Więc zamiast być jednym zagubionym londyńczykiem, udającym eksperta w sztuce przetrwania, po prostu bądź znawca najciekawszych miejsc. I nie tylko tych rutynowych, najpopularniejszych „must view”.
Nie wiesz, które z 240 muzeów odwiedzić? :-))) Poznaj nasze propozycje!
W Londynie znajduje się wiele miejsc kultowych, które wręcz trzeba zobaczyć. Większość z nich zlokalizowana jest w samym sercu miasta. Z racji na wielkość metropolii samo centrum można podzielić na część centralna, północną, południową wschodnia i zachodnia. Prawie w każdym zakątku znajdziemy coś interesującego. Zapraszamy Was do poczytania naszej serii artykułów o miejscach, które koniecznie musicie zobaczyć w Londynie! Dziś poświęcimy naszą uwagę THE CITY OF LONDON!
Samiutkie centrum Londynu jest dzielnicą biznesu. A właściwie to bardziej miejsce bankowo-ubezpieczeniowe. Zajmuje zaledwie milę kwadratową i nie podlega do żadnej z gmin. Jest całkowicie suwerenne. Nadzór nad City of London sprawuje Lord Mayor, wybierany na roczną kadencję. Stanowisko Lorda Mayora zapoczątkowane zostało w XII wieku. Pomimo nowoczesnego wyglądu miasta, znajdziemy tu również elementy historyczne.
Katedra św. Pawła
Wraz z Opactwem westminsterskim stanowi najważniejszy kościół anglikański w stolicy. Wyglądem bardzo przypomina świątynię św. Piotra z Rzymu. Z racji usytuowania w City of London, pieczę nad obiektem sakralnym sprawuje Lord Mayor. Odbywały się tu słynne ceremonie m.i. ślub lady Diany z księciem Walii Karolem Windsorem. Katedrę bezpłatnie można zwiedzać w każdą niedzielę oraz w Boże Narodzenie.
30 St Mary Axe
Główna dzielnica finansowa Londynu kryje charakterystyczny wieżowiec, który ma 40 pięter i 180m wysokości. Zdobył uznanie architektów brytyjskich, ze względu na to, iż jest budynkiem ekologicznym. Kształt eliminuje m. i. przeciągi na poziomie ulicy, stąd uzyskał miano budowli przyjaznej dla środowiska.
Leadenhall Market
Najstarszy tego typu zadaszony pasaż w Londynie, pochodzący z XIV wieku. Jest wart odwiedzenia ze względu na zachowaną angielską architekturę oraz liczne restauracje i puby. Robi wrażenie szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia, gdy wszystko udekorowane jest w mikołaje, choinki, aniołki czy gwiazdki.
Paternoster Square
To miejsce określa jedno słowo. Biznes. Zlokalizowana jest tu największa w Europie giełda papierów wartościowych (London Stock Exchange). Zabytkowe pomniki i rzeźby stoją w otoczeniu wielkich banków inwestycyjnych.
Royal Exchange
Luksusowe centrum handlowe, do którego wchodzi się jak do paryskiego panteonu. Znajdziemy tu butiki znane na całym świecie.
Bank of England
Centralny bank UK, nazywany strażnikiem brytyjskiego funta. Zajmuje się stabilizacją waluty, ustalaniem odpowiedniej stopy procentowej. Budynek ma aż siedem kondygnacji oraz skarbce leżące głęboko pod ziemią, zawierające narodowe rezerwy złota.