Droga na szczyt biznesowego świata!
Interesując się brytyjskim rynkiem finansowo-inwestycyjnym, nie sposób nie zauważyć, że londyńska bankowość przyciąga młode talenty z całego świata. Szklane dzielnice zatrudniają tysiące osób na różnych stanowiskach. Choć w stolicy jest w czym wybierać jeśli chodzi o instytucje biznesowe, pytanie brzmi, co zrobić aby wspiąć się na szczyt Canary Wharf lub w jaki sposób się wyróżnić by utrzymać pozycję w City of London.
Gdy średnio na jedno miejsce na stażu przypada 100 innych osób, naprawdę ciężko jest wyjść poza schematy swojej konkurencji. Każdy walczy o szansę na rozwój własnych umiejętności pod okiem doświadczonego fachowca, każdy stara się być wyjątkowy na swój sposób, by zgarnąć najlepsze krzesło w czasie praktyk. Warto tutaj podkreślić, że stażysta pracuje w biurze około 80 godzin tygodniowo, czasem nawet i więcej. Mimo tego, chętnych wcale nie brakuje. Młodym ludziom coraz bardziej zależy na dobrych praktykach, by móc po zakończeniu studiów podjąć etat w najlepszych bankach i spółkach.
Selekcja jaką prowadzą firmy inwestycyjne to bardzo brutalna i wręcz niesprawiedliwa sprawa, ale gra jest warta świeczek. Do zyskania jest stanowisko pracy i odpowiednio wysokie wynagrodzenie, możliwość uczestnictwa w projektach biznesowych oraz nauka wśród mistrzów. Aby jednak dosięgnąć drapaczy chmur, trzeba się starannie do tego przygotować.
Zaplanowanie kariery
Im szybciej zaplanujesz swoją ścieżkę kariery tym lepiej! Pierwszy lub drugi rok studiów jest na to idealnym czasem. Świat stoi przed Tobą otworem, nic Cię nie goni, a jakby co, możesz jeszcze zmienić kierunek kształcenia. Ważne jest, aby zastanowić się czy to, co zamierzasz robić w życiu pokrywa się z Twoimi marzeniami? Nie ma lepszego systemu motywacyjnego od naszych najskrytszych pragnień. To one mają Cię podtrzymywać na duchu w trudnych sytuacjach. W wolnych chwilach pomyśl do jakiej instytucji możesz zgłosić się na praktyki oraz czego możesz się nauczyć w danej firmie. Czy zdobyte umiejętności pozwolą Ci pnąć się wyżej i czy staż da Ci możliwość uzupełnienia swojego CV o nowe doświadczenia, które Cię wyróżnią?
Stworzenie oryginalnego CV, listu motywacyjnego
W czasie studiów warto skupić się na budowaniu swojego CV, tak aby biło na głowę całą konkurencję. Jako uczeń możesz angażować się w organizacjach studenckich, startować w konkursach wiedzy o biznesie, podejmować się projektów międzynarodowych. Korzystaj z wymian międzyuczelnianych, dowiaduj się jak tematy finansowe postrzegane są w innych częściach świata. Ucz się języków obcych! Nie ograniczaj się tylko do angielskiego, zrób coś ponad! Wiadomo angielski jest językiem obowiązkowym, ale firmy o globalnym zasięgu poszukują także jednostek elastycznych, które mogą podjąć stanowisko za granicą i wtedy znajomość dodatkowego języka, może zaważyć o przyjęciu Cię do zespołu. Nawet podejmując się pracy wakacyjnej, wybierz coś takiego, co w przyszłości mógłbyś przedstawić w dobrym świetle w swoim CV i co jest związane z wybranym kierunkiem kariery. Jeśli chodzi o list motywacyjny oraz życiorys, należy się zastanowić czy to, co umieszczamy, punktujemy, ma powiązania z przyszłą pracą. Wszelkie nieistotne doświadczenia należy pominąć, wybierając tylko znaczące wydarzenia z życia. Oczywiście wyszczególniamy swoje sukcesy, osiągnięcia oraz to, czego udało nam się nauczyć na przykład na studiach, w poprzedniej firmie, w czasie pierwszych praktyk. Wyszczególnić trzeba takie cechy, które mogą zainteresować naszego pracodawcę. Reszta jest bez znaczenia. Dział HR instytucji, do której aplikujesz nie ocenia Cię pod względem tego, jak bardzo dobrym człowiekiem jesteś, liczą się tylko Twoje kompetencje zawodowe. Przedstaw siebie w wyjątkowy sposób, tak, aby osoba czytająca Twój list motywacyjny, była Tobą zaintrygowana i chciała Cię osobiście poznać.
Zwróć koniecznie uwagę na estetykę swoich dokumentów, poprawność językową, dokładność. Unikaj tzw. lania wody. Konkretnie wyszczególnione umiejętności oraz proste uzasadnienia, są znacznie lepiej odbierane. Poświęć więcej czasu i dopracuj swoje CV, niech błyszczy!
Złożenie aplikacji
Aplikację składa się w formie internetowej. Należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi naszych dokumentów, gdyż być może zaistnieje konieczność dołączenia aktualnego zdjęcia lub referencji od innych pracodawców bądź dokumentu potwierdzającego odbycie wcześniejszych praktyk.
Weryfikacja kandydatów
Czas oczekiwania jest trudnym etapem aplikacji, pełnym emocji i niepewności. Non stop czekamy na informację zwrotną, jesteśmy podekscytowani możliwością spełnienia marzeń, ale jednocześnie pełni czarnych myśli. Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość na te kilka dni i po prostu zrelaksować się. W tym momencie już nic nie zależy od Was.
Proces oceny kompetencji – assessment centre
Jeśli przeszedłeś do dalszego etapu, możesz spodziewać się najpierw serii rozmów telefonicznych z ekipą HR do spraw rekrutacji. Bankierzy chcą Cię lepiej poznać, zobaczyć co Tobą kieruje, jakie jest Twoje nastawienie, czy znasz strukturę działania firmy, do której lub na ile jesteś rozeznany w wybranej branży. W momencie, gdy przeskoczysz kolejną przeszkodę, dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której głębiej oceniane będą Twoje kompetencje. Czego się spodziewać? Odgrywania roli doświadczonego inwestora, przekonującego klienta do podjęcia określonych kroków. Często tego typu spotkania odbywają się wspólnie z innymi kandydatami, by sprawdzić jak ze sobą współpracują oraz w jaki sposób prowadzą negocjacje. Przygotuj się również na klasyczny element rozmowy kwalifikacyjnej czyli nietypowe pytania sprawdzające reakcję i inteligencję rozmówcy.