Dlaczego warto pracować w organizacji non-profit?
Praca charytatywna może przynosić bardzo dużą satysfakcję i rozwijać człowieka na różnego rodzaju sposoby. Wielu absolwentów po studiach w Anglii decyduje się na pracę w organizacjach charytatywnych zaraz po ukończeniu studiów – jak się okazuje, nie bez powodu. W tym tekście omówimy sześć powodów, dla których warto pracować w organizacji charytatywnej, sprawdzając co na ten temat mówią wiodące organizacje w Wielkiej Brytanii.
1. Twoja praca zmienia świat na lepsze
Być może najważniejszym powodem prowadzenia jakiejkolwiek pracy charytatywnej jest wprowadzanie zmian w otaczającym nas świecie. Często to swego rodzaju „powołanie” pochodzi z motywacji moralnej, społecznej, kulturowej, politycznej lub religijnej, rzadko zaś rolę odgrywają tutaj interes i chęć zysku.
„Rzadko zdarza się, że pracujesz w organizacji, w której przychodząc każdego dnia do pracy wiesz, że rzeczywiście starasz się coś zmienić w otaczającym Cię świecie”, mówi Niall Couper, szef działu mediów i PR w Amnesty International Wielka Brytania. „To ogromne wyzwanie, ponieważ jesteśmy tylko małą organizacją w porównaniu do rządów i reżimów przeciwko którym staramy się działać, ale to właśnie to sprawia, że chcemy rano wstać z łóżka i iść do pracy. To dla mnie sprawia, że Amnesty jest dobrą ścieżką kariery.”
2. Pracujesz z ludźmi myślącymi w ten sam sposób, co Ty
Wspólne dążenie do zmian i wspólny cel pracy określany jest jako jedna z największych sił napędzających organizacje charytatywne. Codziennie będziesz chodzić do pracy, gdzie współpracownicy wierzą w te same ideały co Ty i wspólnymi siłami dążycie do wyznaczonych celów.
„Nie pracujesz w organizacjach charytatywnych by stać się bogatym, mimo to nagrody za wykonaną pracę są bardzo duże”, mówi Chris Wainwright, szef komunikacji w Wateraid. „Miłe osoby, postępowa kultura i moralne imperatywy są regularnie reklamowane jako kluczowe czynniki, które nas motywują. Ale dla mnie to całkiem proste – chodzi o ciekawą pracę, za pomocą której wprowadzamy zmiany, czynimy różnicę. Organizacje charytatywne są silnikami zmian. Aby odnieść sukces, wymagają odwagi, kreatywności, innowacyjności i determinacji. I dlatego ludzie tam pracują”.
3. Organizacje charytatywne dają szansę uzyskania olbrzymiego doświadczenia zawodowego
Kariery w organizacjach charytatywnych są bardzo często zróżnicowane i elastyczne. Role mogą być niezwykle różnorodne, oferując unikalne ścieżki zawodowe dla osób otwartych na nowe możliwości. Praca w IT, komunikacji, HR, logistyce i finansach, w handlu detalicznym, pozyskiwaniu funduszy i wiele więcej – będziesz mieć mnóstwo możliwości do wyboru. Jako absolwent studiów w Wielkiej Brytanii czy Holandii, czy jakiegokolwiek innego kraju obcego będziesz mieć tę korzyść, że mówisz płynnie po angielsku lub w jakimś innym języku obcym. Pamiętaj, że NGOs realizują projekty praktycznie na całym świecie. Znajomość każdego dodatkowego języka obcego to Twój ogromny plus!
„Praca w Oxfam oznacza bycie częścią sieci pasjonujących i różnorodnych ludzi, którzy walczą z ubóstwem” – mówi Yamina Himeur, szef ds. talentów i zasobów w Oxfam. „Nasze role są różnorodne – od zaopatrzenia w wodę w sytuacjach krytycznych czy kampanii o prawach kobiet, do długotrwałych prac rozwojowych, fundraisingu lub zarządzania naszymi sklepami. Żadna z karier nie jest taka sama, ale wszyscy pracownicy są zjednoczeni, mają motywację i zaangażowanie w naszą misję.”
4. Organizacje charytatywne chcą przyciągnąć najbardziej utalentowane osoby
Błędem jest uważanie, że praca w organizacji non-profit jest mniej wymagająca pod kątem umiejętności od pracy w organizacjach nastawionych na zysk. Organizacje charytatywne zajmujące się zdrowiem publicznym lub konkretnymi problemami dotykającymi dużą część osób kładą duży nacisk na fachową wiedzę. Dopiero poprzez wprowadzanie ludzi, którzy są nie tylko sympatycznymi i pracowitymi osobami, lecz również posiadają szeroki zakres wiedzy i niezbędne umiejętności techniczne, można osiągnąć zmiany. I tu właśnie jest Twój kolejny plus jako studenta lub absolwenta brytyjskiej czy holenderskiej uczelni! Twoje studia były nastawione na praktykę i aplikując o pracę w NGO masz już w CV ładną listę praktycznych umiejętności!
„Obecnie 850 tysięcy ludzi w Wielkiej Brytanii choruje na demencję, wielu naszych pracowników posiada bezpośrednią styczność z tym problemem”, mówi Brett Terry, dyrektor ds. rozwoju organizacji w Alzheimer’s Society. „Ponadto Alzheimer’s Society oferuje satysfakcjonujące ścieżki kariery, z prawie 450 płatnymi posadami w Anglii, Walii i Irlandii Północnej oraz obszernym spektrum możliwości uczenia się i rozwoju. Oczekuje się, że liczba osób cierpiących na demencję wzrośnie do dwóch milionów w 2051 r., Dlatego też Alzheimer’s Society stara się zapewnić, że przyciągniemy i utrzymamy przy sobie najbardziej utalentowane osoby”.
5. Pracujesz z ludźmi, którym zależy na owocach ich pracy
Wykorzystanie pomysłów i ambicji jednostek jest kluczowe dla osiągnięcia wspólnego wkładu. Pracując w innych sektorach często można się poczuć jak kolejny mało znaczący element, taki sam jak pozostali pracownicy. Inaczej jest w przypadku organizacji charytatywnych – tutaj każdy ma siłę i chęć wprowadzania zmian, a ludzie napędzają się nawzajem.
„Praca na rzecz charytatywnej organizacji to praca na rzecz większej wizji, a także indywidualnych celów i ambicji”, wyjaśnia Mark Devlin, dyrektor ds. operacyjnych Unicef UK. „Pracownicy w Wielkiej Brytanii są zjednoczeni w ich determinacji, aby chronić dzieci na całym świecie i dlatego wkład każdego człowieka jest doceniany i wspierany w osiągnięciu tego celu. To organizacja, w której możesz współpracować z utalentowanymi i inspirującymi ludźmi w zespole pełnym ambicji i niezłomności”.
6. Organizacje charytatywne działają bardziej dynamicznie
Ci, którzy pracowali w sektorach publicznym, prywatnym i charytatywnym, często zauważają coś orzeźwiającego w tym ostatnim. Nie patrząc na siły rynkowe, akcjonariuszy czy wpływy rządowe, zachowują integralność i uczciwość cenioną przez pracowników. Ta uczciwość przekłada się na wolność i możliwości szybszego reagowania – rezygnując z wewnętrznej polityki i biurokracji organizacje te mogą działać lepiej i sprawniej.
„Byłam młodym opiekunem, część moich doświadczeń była dobra, lecz inne – bardzo złe” – mówi Chloe Carter, dyrektor ds. polityki i promowania w British Red Cross. „Ostatecznie, po tym jak pracowałam w polityce i zarządzaniu projektami, zdałam sobie sprawę, że trzeci sektor miał większą siłę i wpływ na wprowadzanie zmian. Ludzie nie różnią się aż tak bardzo, ale organizacje – owszem. Trzeci sektor nie kręci się wokół polityki, ale zamiast tego motywuje możliwością wprowadzania zmian i pobudkami humanitarnymi.”