Czy gap year jest dla Ciebie?
Niezależnie od tego czy chcesz nauczyć się czegoś nowego, poznać świat i inne kultury czy też kupić sobie trochę czasu na zastanowienie się co dokładnie chcesz studiować, gap year może być dobrym rozwiązaniem.
Czym dokładnie jest gap year?
Jest to przerwa w trakcie nauki, na którą zwykle decydują się osoby po napisaniu matury, przed rekrutacją na uczelnię – zamiast iść od razu na studia, robią sobie rok wolnego od nauki. Możesz w tym czasie podróżować, pracować, odpoczywać… czego tylko zapragniesz.
Jak mogę skorzystać robiąc gap year?
- Zyskasz nowe doświadczenia, szczególnie jeśli poświęcisz gap year na podróże, które sam zaplanujesz – tego typu rzeczy podobają się uczelniom i możesz ich później użyć w liście motywacyjnym.
- Zwiększysz swoją świadomość kulturową, szczególnie jeśli zdecydujesz się przez nieco dłuższy czas mieszkać i pracować w obcym kraju
Wzrośnie Twoja pewność siebie i niezależność – szukanie noclegów, planowanie podróży, konieczność rozmawiania codziennie z nowymi ludźmi nauczysz się wielu ważnych rzeczy.
- Możliwość nauczenia się nowych rzeczy – od nauki języków obcych, poprzez gotowanie, po surfowanie.
- Poszerzysz swe doświadczenia zawodowa – szczególnie jeśli poświęcisz ten rok na pracę. To świetna okazja by zacząć budować swoje CV – to zaowocuje w przyszłości. Jeśli tylko masz taką możliwość postaraj się, by praca którą wybierzesz była związana z tym, co chcesz studiować i robić w przyszłości. Na przykład jeśli chcesz być nauczycielem, poszukaj pracy, która pozwoli Ci na kontakt z dziećmi.
- Nauczysz się języków obcych – co jest szczególnie przydatne, jeśli chcesz je studiować na uczelni.
- Zarobisz dodatkowe pieniądze (o ile chcesz pracować podczas gap year) – będziesz mógł je np. odłożyć na studia.
Czy gap year wpłynie na moje szanse na znalezienie pracy?
Pracodawcy przeglądają setki, a nawet tysiące CV, dobrze jest więc mieć coś specjalnego w swoim – coś, czym przyciągniesz uwagę. To także świetny „materiał” na rozmowę kwalifikacyjną.
Jeśli jednak nie planujesz aktywnie i produktywnie spędzić swojego gap year, nie będziesz mógł użyć tego w swoim CV ani też w liście motywacyjnym w podaniu na studia – gdyż nie będziesz w stanie wykazać żadnych korzyści, jakie dzięki temu odniosłeś. Warto więc nie spędzać tego roku na nicnierobieniu.
Jeśli już złożyłeś podanie i dostałeś ofertę przyjęcia od uczelni w UK– możesz się z nią skontaktować i zapytać o odroczenie (tzw. deferred entry) przyjęcia o rok. Nie wszystkie uczelnie podchodzą do tego ochoczo – mogą zapytać Cię o konkretne powody. Przy aplikowaniu na niektóre kierunki, takie jak matematyka i fizyka, ważne jest abyś przez ten rok nie zapomniał wiedzy wyniesionej ze studiów – musisz więc wyjaśnić uczelni, w jaki sposób przez ten rok zamierzasz utrzymać swoją wiedzę, a może nawet zwiększyć ją.
Czy mogę odbyć gap year w trakcie studiów w Anglii? TAK!
Większość uczelni na studiach w Anglii pozwala na to. Jednak przemyśl, czy na pewno chcesz to zrobić. Gdy wrócisz, wszyscy Twoi znajomi będą rok wyżej, Ty zaś zostaniesz otoczony całkiem nowymi ludźmi. Wypadniesz z rytmu nauki i może być Ci ciężko wrócić na właściwe tory. Możliwe, że stracisz entuzjazm do studiowania tęskniąc za czasem wolnym – gap year w trakcie studiów polecamy tym osobom, które mają silny charakter i są pewne, że żadne przeciwności losu nie zniechęcą ich przez ten rok od studiowania. Pamiętaj, że jeśli nie masz dobrego powodu by brać gap year, przyszli pracodawcy mogą odebrać tę lukę w Twoim życiorysie negatywnie.
Jeśli chcesz wziąć rok przerwy tylko po to by podróżować i bawić się – lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w ten sposób wakacji. Trzy miesiące wolnego powinny Ci w pełni naładować baterie przed kolejnym rokiem studiów.
Kolejną opcją dla amatorów podróży i nowych doświadczeń jest Erasmus+. Niemal każda angielska i walijska uczelnia wspiera ten program wymiany studentów. Wystarczy tylko ukończyć pierwszy rok studiów i będziesz mógł wyjechać na okres 2-12 miesięcy.