JAK ZNALEŹĆ W ŻYCIU PASJĘ I MÓC STUDIOWAĆ JĄ NA UNIWERSYTECIE!
Aby wykształcić w sobie pasję, z której później będzie można żyć, nie czując przy tym, że się pracuje trzeba się wbrew pozorom sporo napracować :)
Chociaż przez moment pomyśl, czy masz ulubioną grę lub sport? Zastanów się, dlaczego tak bardzo to lubisz, co sprawia, że aktywność ta jest dla Ciebie taka szczególna, wyjątkowo interesująca, do tego stopnia, że zapominasz o całym otaczającym cię świecie? Co sprawia, że tak bardzo potrafisz poświęcić się ulubionej aktywności?
Twoje odpowiedzi mogą brzmieć następująco:
- Czerpię przyjemność z tej aktywności
- Lubię wyrażać siebie, swoją osobowość przez tę aktywność
- Gram, ponieważ uwielbiam wygrywać, a wygrana mnie motywuje
Właśnie! No ale teraz… jak możemy nauczyć się czerpania takiej samej przyjemności z nauki czy studiowania na uniwersytecie? Jak sprawić, aby mieć takie samo nastawienie gdy chodzi o Twoją przyszłą karierę?
PASJA A KARIERA
Zastanów się nad poniższymi punktami:
Chociaż na etapie liceum możesz nie mieć dokładnej wizji dotyczącej Twojej przyszłej kariery, ważnym jest by dać się ponieść ciekawości i próbować nowych rzeczy. Nie daj sobie wmówić że jesteś dobry/a w śpiewaniu, nauce języków obcych, czy matematyce- choć te talenty z niczym nie kolidują, spróbuj zapisać się do kółka teatralnego, choć od małego wiesz, że masz zostać lekarzem. Nie warto się na wszelki wypadek ograniczać!
- Gdy będziesz mieć już kilka pomysłów na siebie, zastanów się nad tym co byś zrobił/a gdybyś wygrał/a milion dolarów. Może to dość banalne, ale na 100% przyjdzie Ci do głowy coś, co prawdziwie chcesz robić w życiu. Co najważniejsze, przyjdzie Ci do głowy coś, co chcesz robić dla przyjemności, a nie dla pieniędzy. Nawet jeśli wymaga to określonego funduszu, którego obecnie nie masz, przynajmniej będziesz wiedzieć do czego dążyć i od czego zacząć by w przyszłości zrealizować swoje marzenie!
Gdy już uda dostać Ci się na wymarzone studia, a po drodze zabraknie Ci motywacji, masz dwie opcje: spróbować zmienić kierunek i dać szansę innej pasji. Trzeba być prawdziwym szczęściarzem żeby już za pierwszym razem trafić z tym, co prawdziwie chce się robić w przyszłości! Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z wybranego kierunku, a jedynie chwilowo brakuje Ci motywacji, bo, jak wiadomo, zawsze znajdą się zajęcia które niekoniecznie uważamy za przydatne lub ciekawe, to potraktuj to jako kolejny etap w ulubionej grze, gdzie zaliczasz kolejne etapy i zyskujesz nowe poziomy i punkty! To może wydawać się dziecinne, ale ta opcja jest na pewno lepsza niż odkładanie czegoś, co i tak się musi wydarzyć na ostatnią chwilę.
Pamiętaj, że na studiach w Anglii możesz studiować naprawdę to, co chcesz. Nie jesteś ograniczony/a do typowych kierunków typu medycyna, prawo, filologia czy socjologia. Możesz zostać pielęgniarką dla zwierząt, ekspertem od prawa europejskiego, językoznawcą ze znajomością 3 języków, lub kryminologiem. Możliwości są nieograniczone!