Jak wyglądają studia na Oxfordzie? Wywiad ze studentką!
Mało która uczelnia tak rozpala wyobraźnię potencjalnych studentów jak Oxford czy Cambridge. Kilkusetletnia historia, lista absolwentów pełna noblistów, wizje długich godzin w zabytkowej bibliotece i proces rekrutacyjny, o którym krążą legendy sprawiają, że o Oxbridge jedni marzą, a inni mają koszmary. Porozmawialiśmy z Violą, studentką elitarnego kierunku Philosophy, Politics and Economics na Uniwersytecie Oxfordzkim o tym, jak wygląda codzienne życie studentki pierwszego roku jednej z najlepszych uczelni na świecie.
Jakie są twoje wrażenia po pierwszym semestrze studiów na Oxfordzie? Czy ciężko było się dostać, i czy warto było podjąć ten wysiłek?
Jestem w Anglii od czterech miesięcy, i jak na razie jest fantastycznie! Na uczelni ciągle coś się dzieje, samo przebywanie w takim miejscu jest ekscytujące. Proces rekrutacyjny jest długi i wymaga sporo wysiłku, ale nigdy nie wydawał mi się zadaniem przerastającym moje siły, mogę nawet powiedzieć, że niektóre jego aspekty sprawiły mi sporo przyjemności. Teraz, kiedy już tu jestem, jestem przekonana, że było warto!
Co twoim zdaniem odróżnia Oxford od innych brytyjskich uczelni?
Wyjątkowy na Oxfordzie jest system nauczania oparty na tutorialach, co oznacza, że oprócz zwykłych wykładów jak na każdym uniwersytecie co tydzień oddajemy tutorowi naszą prace z zeszłego tygodnia. Omawiamy później te prace w małych grupach, zazwyczaj dwóch lub trzech studentów, którzy mają tego samego tutora. Uważam, że to świetna metoda nauki, pozwalająca na naprawdę pogłębione zrozumienie danego zagadnienia. Poza tym, Oxford jest zorganizowany w systemie kolegialnym, co oznacza, że uczelnia jest podzielona na mniejsze jednostki, tzw. college, a studenci mieszkają i do pewnego stopnia także uczą się w swoim college’u. No i oczywiście, Oxford wyróżnia się też pod względem architektury – tu jest naprawdę pięknie!
Jak wygląda twój typowy dzień na uczelni? Czy dużo czasu musisz poświęcać na samodzielną naukę?
W ciągu tygodnia mam przeciętnie dwa wykłady rano każdego dnia. Potem jem lunch, czasem na miejscu w moim college’u a czasem na mieście, a popołudniu najczęściej mam tutorial, czyli spotkanie, na którym omawiam moją wcześniejszą pracę z tutorem. Resztę popołudnia spędzam na nauce, czasami sama, a czasami wspólnie z przyjaciółmi w bibliotece. Po obiedzie mam jednak czas dla siebie, więc nigdy nie czuję się przytłoczona. Weekendy zazwyczaj są znacznie luźniejsze, co prawda muszę poświęcić trochę czasu na naukę rano albo popołudniu, ale mam też czas, żeby się spotkać ze znajomymi i po prostu zrelaksować.
Czy da się pogodzić studia na Oxfordzie z pracą part-time?
Nauka na Oxfordzie odbywa się w blokach po osiem tygodni, trzy takie bloki na rok akademicki. To nie jest tak dużo, i uczelnia zaleca ne podejmować dodatkowej pracy w tym czasie. Przerwy między trymestrami są jednak dosyć długie, a studenci są zachęcani, żeby zdobywać doświadczenie zawodowe w okresie wakacji. Uniwersytet oferuje pomoc w znalezieniu pracy i stażów na lato, co bardzo ułatwia sprawę.
Oxford słynie ze swoich stowarzyszeń i klubów studenckich. Należysz do jakiegoś?
Od stowarzyszeń związanych z danym kierunkiem, przez kluby sportowe i grupy teatralne, aż do stowarzyszeń skupiających studentów z danego kraju, dzieje się tutaj tak wiele poza nauką! Czymkolwiek się interesujesz, na pewno znajdziesz tu klub czy stowarzyszenie w którym możesz rozwijać swoją pasję. Ja sama bardzo lubię chodzić na organizowane spotkania z różnymi gośćmi – stowarzyszenia zapraszają wiele interesujących ludzi, i wspaniale jest uczyć się o czymś nowym w taki przyjemny i ciekawy sposób.
Czy twoim zdaniem Oxford jest dla każdego? Co trzeba mieć, żeby się dostać i żeby pokochać studiowanie na Oxfordzie?
Oxford z całą pewnością jest dla każdego! Spotkałam tutaj tak wielu różnych ludzi, i moim zdaniem siła tej uczelni lezy właśnie w tej różnorodności. Większość studentów tutaj kocha swój kierunek, i mają prawdziwą pasję do przedmiotu, więc jeśli myślisz o studiowaniu kierunku, który naprawdę cię kręci i chcesz się o nim dowiedzieć jak najwięcej, to Oxford zdecydowanie jest miejscem dla ciebie!
Myślisz, że Oxford to uczelnia dla ciebie? Skontaktuj się z nami, a razem z Violą pomożemy ci w przejściu procesu rekrutacyjnego!