Proces aplikacji na studia w Anglii
Rekrutacja na studia w Anglii startuje już w lipcu, ponad rok przed rozpoczęciem studiów – już wtedy można zacząć pracować nad podaniem. Opiszemy poniżej dokładnie jak to wszystko wygląda:
Od wakacji przed ostatnią klasą rozpoczyna się aplikacja na studia w Anglii, tzn. można już zakładać konta UCAS (brytyjski system rekrutacyjny). Napisz do nas – wspólnie wybierzemy uczelnie i kierunki oraz pomożemy założyć Ci konto UCAS. Podamy Ci także kod buzzword, którym połączysz z nami swoje konto – będziemy mogli Ci dzięki temu pomagać w aplikacji.
APLIKACJĘ MOŻESZ SKŁADAĆ NAWET, JEŚLI NIE MASZ JESZCZE WYNIKÓW MATURALNYCH! Jeśli jesteś w klasie maturalnej – nie musisz czekać do maja czy też czerwca gdy otrzymasz wyniki, podanie zacznij składać jak najszybciej.
15 stycznia – mija pierwszy termin rekrutacyjny. Jeśli zdążysz wysłać podanie do tego czasu będziesz mieć większą szansę na otrzymanie miejsca na uczelni, a także dodatkowych stypendiów czy pokoju w akademiku. Aby wysłać podanie musisz założyć konto UCAS:
- Wypełnić formularz on-line według naszych instrukcji
- Napisać list motywacyjny – w tym również Ci pomożemy
- Zdobyć i przesłać nam referencje – także i w tym aspekcie będziemy Ci pomagać
Ostateczny termin wysłania podania mija 30 czerwca.
Po wysłaniu podania otrzymasz dostęp do systemu UCAS Track, w którym będą do Ciebie przychodzić odpowiedzi od uczelni, na które aplikowałeś. Uczelnia może:
- Dać Ci unconditional offer – ofertę bezwarunkowego przyjęcia. Najczęściej dla osób, które mają już zdaną maturę i spełnią wszystkie wymagania rekrutacyjne, choć w rzadkich przypadkach wybitne portfolio czy list motywacyjny mogą Ci dać taką ofertę jeszcze przed maturą.
- Dać Ci conditional offer – dla osób, które jeszcze nie zdały matury lub czekają na jej wyniki. Po dosłaniu wyników do uczelni oferta ta zmieni się w unconditional, o ile spełnisz wymagania rekrutacyjne.
- Zaprosić Cię na interview lub poprosić o przesłanie portfolio – portfolio zazwyczaj wymagane jest na kierunki artystyczne, a interview wymagany jest na kierunki takie jak pielęgniarstwo czy medycyna. Zazwyczaj interview to nic strasznego i można go odbyć także poprzez Skype.
- Odrzucić Twoją ofertę – gdy nie spełniasz wymagań rekrutacyjnych lub masz słaby list motywacyjny i/lub referencje
Po otrzymaniu odpowiedzi od wszystkich uczelni musisz wybrać jedną z nich jako główną, tzw. firm choice, oraz jedną zapasową, tzw. insurance choice. W przypadku gdy nie dostaniesz się na firm choice, automatycznie zostaniesz „przekierowany” na insurance.
Po wybraniu oferty uczelni przychodzi czas na wysłanie wniosku o pożyczkę na czesne. Prześlemy Ci wszystkie instrukcje oraz wymagane pliki – nie musisz się niczym martwić.
Jednocześnie można również aplikować o pokój w akademiku, o ile chcesz w nim mieszkać.