Jak dostać się na Oxbridge? 5 sposobów na dobre przygotowanie!
Dla większości studentów lato to czas zdobywania nowych umiejętności zawodowych. Ten gorący okres odbywania praktyk oraz wolontariatów pozwala na poszerzanie zdobytej wiedzy oraz stanowi dopełnienie aplikacji na wymarzone studia. Wybierając się na Oxford lub Cambridge musisz mieć na uwadze, że po pierwsze, czeka Cię test wstępny, a po drugie, test ten zaważy na całej Twojej przyszłości. Egzaminy wstępne na Oxbridge odbywają się zazwyczaj na początku listopada lub w połowie grudnia, w związku z tym, masz sporo czasu aby się do nich solidnie przygotować.
Jak to zrobić? Często słyszy się, że nie da się nauczyć na ten rodzaj testów, gdyż bazują na różnych umiejętnościach aplikanta. Nie tylko tych nabytych w toku nauki, ale także wrodzonych. Konkurentów na Oxbridge nie brakuje. Co w takim razie zrobić, aby uzyskać miejsce na prestiżowej uczelni? Oto 5 kroków, które umożliwią Ci kompleksowe przygotowanie się!
1. Wyszukanie informacji
Za każdym razem, gdy jesteś żądny wiedzy przeszukujesz internet. I tym razem jest podobnie! Proste wyszukiwanie w Google pokaże Ci wiele informacji dostępnych online, w tym witryny internetowe oraz książki elektroniczne. Najlepszym rozwiązaniem jest przeglądanie stron poświęconych konkretnym testom, np. BMAT czy LNAT. Dodatkowo Oxford i Cambridge oferują dane na temat przeprowadzanych egzaminów oraz informują, które testy będą kontynuacją procesu aplikacji.
Zaznajomienie się z testem, który czeka Cię w czasie rekrutacji, jest kluczem do sukcesu. Dzięki temu dokładniej zrozumiesz oczekiwania uczelni wobec aplikantów i łatwiej będzie Ci obrać kierunek przygotowań.
2. Poznanie treści
Ważne jest, aby upewnić się z czego będziesz egzaminowany. Jeśli na dany kierunek uczelnia wymaga więcej niż jeden test, dobrze jest zapoznać się ze szczegółami testów, które podejmiesz. Jest to istotne ze względu na to, że oba testy mogą sprawdzać inne umiejętności i z pewnością do obydwóch będziesz musiał inaczej się przygotować. Na przykład LNAT składa się z 42 pytań wielokrotnego wyboru. W przeciwieństwie do niego, BMAT jest podzielony na trzy części, które sprawdzają rozumienie informacji i myślenie analityczne, wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych, oraz umiejętność formułowania i przekazywania myśli w formie eseju. Warto przeanalizować, czego wymaga od Ciebie każda część egzaminu.
3. Egzaminy wstępne z wcześniejszych lat
Prace z poprzednich lat lub przykładowe testy online są zawsze dobrym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności. Praktyka pozwala zrozumieć typ pytań oraz określić z które zagadnienia wypadają Ci najsłabiej. Weryfikacja tego, co przysparza Ci największych problemów, pozwoli Ci ustalić plan ćwiczeń. Oczywiście trudniejszymi zakresami należy zająć się wcześniej, aby mieć czas na swobodne przyswajanie nowych kompetencji.
4. Inne zasoby
Możesz skorzystać z usług firm, które specjalizują się w przygotowaniu do konkretnych kursów. W ich ofercie jest nauka prywatna, online lub twarzą w twarz. Plusem jest to, że posiadają dodatkowe testy dla aplikantów, które są sprawdzane i analizowane pod okiem fachowców. Jeśli jednak zamierzasz uczyć się samodzielnie, koniecznie przeszukaj sklepy internetowe, by sięgnąć po aktualny podręcznik przygotowujący do egzaminów. Znajdziesz w nich nie tylko materiały testowe ale również wyczerpujące porady.
5. Eseje
Niektóre testy na Oxbridge są wielokrotnego wyboru, inne wymagają eseju. Takim egzaminem jest na przykład LNAT, który polega na napisaniu określonego tekstu w wymaganym czasie. Tutaj najważniejszym elementem jest planowanie. Twoja praca powinna być spójna, mieć odpowiednią zawartość, wstęp i konkretne wnioski. Pisanie w warunkach egzaminacyjnych nie jest łatwe, warto więc zastanowić się chwile nad tematem i zaplanować wypowiedź. Wszystko po to, aby uniknąć przysłowiowego lania wody oraz skupić się na odpowiedzi na pytanie. Upewnij się, że masz odpowiednie argumenty, a tekst stworzony przez Ciebie jest zwięzły i jasny dla odbiorcy.
Przygotowując się na studia w Anglii, dużo czytaj! Dzięki temu pogłębisz swoją wiedzę, wzbogacisz słownictwo, poprawisz pamięć i myślenie analityczne. Poza tym, rozbudzisz swoją kreatywność, co będzie pozytywnie wpływało na Twoje odpowiedzi czy eseje! Rekrutacja na najlepsze uczelnie w Anglii musi być wymagająca, ale nie jest nie do pokonania!
Źródło: Independent