9 sposobów, jak zwiększyć swoją produktywność
Czy przygotowujesz się właśnie do matury, czy jesteś już na studiach i próbujesz ogarnąć wszystkie zaliczenia i assignmenty, prawdopodobnie czasem czujesz, że czasu na wszystko jest za mało. Jeśli to czytasz, to na pewno zdarzają ci się dni, kiedy nie uda ci się zrealizować nawet połowy wyznaczonych celów, zakopujesz się w deadline’ach i zarywasz noce. Doby nie wydłużysz, ale możesz nauczyć się lepiej zarządzać swoim czasem, stosując się do kilku zasad:
-
Ustal, co jest najważniejsze
To podstawowy krok, bez którego trudno będzie ci zorganizować sobie pracę. Poświęć chwilę na zastanowienie się, które zadania są dla ciebie najważniejsze i to im poświęć najwięcej uwagi. Dzięki temu nie zakopiesz się w dziesiątkach pilnych, ale mało istotnych spraw.
-
Planuj
Jak już zdecydujesz, co musisz zrobić, weź kalendarz i zaplanuj czas na wykonanie tego zadania. Może się zdarzyć, że na jedną rzecz będziesz potrzebował więcej niż jednego dnia – to też jest w porządku! Zapisuj też sobie wszystkie terminy, dzięki czemu żaden deadline cię nie zaskoczy!
-
Nie odwlekaj
Odkładanie nieprzyjemnych zadań na później ma swoją fachową nazwę: prokrastynacja, i potrafi zjeść bardzo dużo czasu. To, czego najbardziej się boisz zrób na samym początku – dzięki temu masz to już z głowy, i pozostałe zadania będą już o wiele łatwiejsze.
-
Unikaj rozproszeń
Wyłącz powiadomienia w telefonie i staraj się pracować w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Wszystko, czego potrzebujesz postaraj się mieć pod ręką, także przekąski – nic tak nie zjada czasu jak niekończące się wędrówki do kuchni :)
-
Twórz listy
Rozpisanie wszystkich zadań na kartce pozwala ci utrzymać kontrolę nad tym, co masz jeszcze do zrobienia i skuteczniej rozplanować pracę, aby na pewno ze wszystkim zdążyć. Plus masz tę satysfakcję, kiedy skreślasz z listy kolejne pozycje :)
-
Wyznaczaj sobie cele
Nie tylko krótkoterminowe – co musisz przygotować na dany tydzień na uczelnię albo ile musisz się nauczyć na najbliższy egzamin, ale staraj się też myśleć bardziej do przodu. Gdzie chcesz być za kilka lat? Jeśli przyjmiesz taką perspektywę, będzie ci łatwiej zadecydować, które zadania są naprawdę ważne, a które są tylko rozproszeniami.
-
Naucz się odmawiać
To trudna umiejętność, ale musisz nauczyć się szanować swój czas i swoje prawo do odpoczynku. Jeśli wiesz, że realistycznie nie jesteś w stanie spełnić czyjejś prośby, odmawiaj bez wyrzutów sumienia – w przeciwnym razie zostaniesz zasypany nowymi zadaniami, i zabraknie ci czasu na wypełnienie własnych obowiązków.
-
Proś o pomoc
Być może nie musisz wszystkiego robić samodzielnie? Zastanów się, czy nie masz jakiś zadań, o których wykonanie mógłbyś poprosić współlokatora, współpracownika czy kolegę z grupy. Czasami warto odpuścić i pozwolić, żeby inni też się mogli wykazać.
-
Po prostu to zrób!
Żadne dobre rady nie pomogą, jeśli nie wcielisz ich w życie. Nie przygotowuj się więc w nieskończoność, tylko weź się w garść :) Koniec przerwy, teraz wracaj do pracy!