6 sposobów, jak znaleźć pracę po studiach za granicą
1. Wybierz drogę kariery
Określ się już na samym początku i skup wszystkie swoje siły na osiągnięciu celu. Wybierz coś co odpowiada Twoim zainteresowaniom, umiejętnością, to co sprawia Ci radość. W swojej aplikacji podkreśl wiedzę w wybranej dziedzinie oraz swoje pasje z nią związane.
2. Nie myśl, że pierwsza praca jest już tą ostateczną
Pierwsza praca nie ustala Twojej całej ścieżki kariery. Nie myśl, że nic się nie zmieni i że stanowisko, które na ten moment piastujesz, będzie wszystkim co osiągniesz w ścieżce zawodowej. Nie bój się popełniać błędów. Rozwój jest ciągłym procesem. Nie podejmuj decyzji na podstawie tego co sugerują Ci rodzice, sam wiesz w czym jesteś dobry, więc wytycz własną ścieżkę kariery.
3. To, czy masz tytuł magistra nie wpływa na znalezienie pracy
Dodatkowe lata nauki nie muszą owocować natychmiastowym zatrudnieniem. Jeśli zdobywasz kolejny stopień wiedzy, tylko dlatego, że idziesz za tłumem, to nie licz na szybkie znalezienie pracy. Twój pracodawca nie będzie się skupiał na tym ile szkół ukończyłeś, jego interesują Twoje umiejętności i doświadczenie jakie posiadasz. Warto zastanowić się nad podjęciem wakacyjnego stażu w celu podwyższenia kwalifikacji i dalszej nauki w wybranym kierunku.
4. Pamiętaj o sile mediów społecznościowych
Platformy społeczne, takie jak LinkedIn i Twitter mogą być wykorzystywane do znalezienia pracy. Rozmawiaj o pracy, pytaj, dowiaduj się więcej. Kontaktuj się z ludźmi z branży! Badania wskazują, że 40% pracodawców korzysta z mediów społecznościowych co powinno ułatwiać poszukiwania, jednak równie często kandydat jest sprawdzany, dlatego ważne jest, aby utrzymać profil online w czystości.
5. Zajmij się poszukiwaniem pracy!
Nie czekaj aż oferta spadnie Ci z nieba. Przejmij kontrolę nad swoją karierą, na bieżąco sprawdzaj wiedzę o swoich umiejętnościach i zainteresowaniach. Aktywnie szukaj pracodawców. Nawiązuj kontakty z osobami, które już pracują w wybranej przez Ciebie branży. Zapytaj jak się tam dostały, jak ta praca wygląda, jakie ma możliwości. Większość ludzi chętnie Ci pomoże, jeśli wykażesz się zainteresowaniem.
6. Nie poddawaj się w poszukiwaniu pracy marzeń
Aby mieć wymarzoną pracę, musisz się zastanowić jakie kwalifikacje powinieneś posiadać, jak zdobyć doświadczenie w określonej dziedzinie i co jako student możesz robić aby stale przybliżać się do tego celu. Pomyśl też nad tym, czy wybrany kierunek wiąże się z tym, co lubisz i z tym, czym się interesujesz.