5 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiów!
Studia uczą samodzielności
Na studiach trzeba dbać samemu o siebie. Wybierając studia w Anglii czy Holandii, tym bardziej, bo mama nie dośle Wam nowych słoików. Wyjeżdżając za granicę, może i rzucasz się na głęboką wodę, ale dzięki temu weźmiesz życie w swoje ręce. Nauczysz się być odpowiedzialnych człowiekiem, zaczniesz zwracać uwagę na finanse i oszczędności. Staniesz w oko w oko z patelnia i resztą garnków, by przyrządzić sobie posiłek. Nic dziwnego, sam będziesz sobie sterem, żeglarzem i okrętem.
Warto szukać nowych doświadczeń
Jeśli masz okazję korzystaj z wyjazdów zagranicznych. Nawet jeśli już studiujesz w Anglii możesz spróbować wyjechać na Erazmusa do Hiszpanii, czy Francji. Bardzo dużo się wtedy uczysz i nie tylko języka czy obyczajów, także zawodowo zdobywasz ogromną wiedzę i lepiej ją przyswajasz bo jednak jesteś w niecodziennej sytuacji i w niestandardowym miejscu. Nowe doświadczenia wzbogacają Twoje CV i Ciebie jako człowieka. Znalazłeś ofertę darmowych praktyk? Wykorzystuj takie momenty i nie miej nikomu za złe, że nie dostajesz wynagrodzenia. To najlepsze zajęcia na jakie możesz trafić przygotowujące Cię do pracy.
Zmiana uczelni nie jest zła
Nie musisz robić licencjatu i magisterki na tej samej uczelni. Kiedy już po kilku latach znasz siebie i wiesz już co lubisz robić, dobrze jest zmienić uniwersytet na taki, który odpowiada naszym zainteresowaniom. Na drugi stopień studiów w Anglii możesz wybrać zupełnie nową ścieżkę rozwoju, jedyne co musisz zrobić to odpowiednio uargumentować swoją decyzję w liście motywacyjnym. Na każdym uniwersytecie otwiera się przed Tobą jakiś nieznany fragment wiedzy, zmieniają się ludzie, zasady i styl nauki.
Projekty = prezentacje
Z zasady studenci lepiej przygotowują swoje projekty niż prezentacje. Te ostatnie, zazwyczaj wykonywane są 2h przed zajęciami, bo przecież to tylko pokaż kilkunastu slajdów. Zawsze jest ta złota myśl, że co tam się powie i jakoś będzie. Trzeba jednak przyznać, że prezentacje są równoważne z projektami. W szkołach w Anglii profesorowie kładą duży nacisk na referaty i rozmowy na określony temat. To bardzo istotne, żeby umieć w jasny sposób przedstawić swoje zdanie, wytłumaczyć o co chodzi w Twoim pomyśle. Ważne jest nawet to, czy się uśmiechasz i starasz się zainteresować odbiorcę. Absolutnie nie lekceważ prezentacji, wręcz przeciwnie, traktuj się jak małe treningi.
Rób to, co lubisz!
To zasada, która powinna być myślą wiodącą w życiu. Jeśli robisz to, co lubisz, nie ma na Ciebie mocnych. Każdy projekt, zadanie, będziesz wykonywać z zaangażowaniem i ciekawością odkrywania nieznanego. O wiele lepiej przyswoisz materiał, który Cię interesuje. Trzeba o tym pamiętać, by nie minąć się z powołaniem.