15 rzeczy, których zdecydowanie nie warto zamieszczać w CV
Wiesz , że jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać pisząc CV do pierwszej pracy po studiach, ale są też takie, które po prostu trzeba pominąć… Pracodawca przegląda dostarczone mu dokumenty, aby skontrolować kandydatów i wyłowić spośród nich osoby gotowe na rozmowę kwalifikacyjną. Jak więc zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Czego nie warto zamieszczać, aby nie skreślić się z listy potencjalnych pracowników?
1. Zbyt długie akapity, bez wyróżników
Przez zbyt długi tekst, pracodawca może nie zauważyć lub pominąć Twoją kluczową kwalifikację. Unikaj gęstego tekstu, podkreślaj, zaznaczaj to, co jest najistotniejsze, aby rzucało się od razu w oczy.
2. Twoje oczekiwania w stosunku do pracy
Zamiast rozwodzić się w podsumowaniu czego oczekujesz od pracodawcy, lepiej skupić się ta tym, co możesz mu zaoferować jako potencjalny pracownik. Możesz być pewny, że na rozmowie kwalifikacyjnej, jeszcze rekruterzy zapytają o Twoje sugestie.
3. Opis obowiązków w nowej pracy
Nie pisz o obowiązkach jakie czekają Cię po podjęciu działalności w firmie. Pracodawca dokładnie wie, czym będziesz się zajmować. Nie wie natomiast, jakie masz umiejętności, które można by wykorzystać w danej dzieninie. I na tym właśnie się skup.
4. Pisanie o zadaniach, które wykonywałeś w poprzedniej pracy
Staraj się zawrzeć w CV, to co osiągnąłeś dzięki poprzedniej pracy i jak się rozwinąłeś. Pomiń kwestie dokładnego opisu zakresu pracy. Nie pisz o tym, co robiłeś, tylko o wynikach.
5. Zdania zaczynające się od zaimków osobowych
Zamiast tego, lepiej skupić uwagę odbiorcy na przedstawianych zdolnościach. Staraj się zawrzeć takie słowa jak : działanie, analizowanie, umiejętności, osiągnięcia.
6. Nieistotne zdarzenia z przeszłości
Każde CV powinno doprowadzić pracodawcę do wniosku, że masz odpowiednie kwalifikacje do pracy. Dlatego umieść tylko najważniejsze doświadczenia. Nikt nie chce zagłębiać się w mało znaczące wydarzenia Twojego życia.
7. Pusty lub zbyt kwiecisty język
Nie lej wody, ani nie ubieraj tekstu w zbędne słowa. Twoje zdolności powinny być przedstawione przejrzyście, a wszelkie zdania zawierać jasną informacje o konkretnej umiejętności.
8. Błędy w pisowni lub błędy gramatyczne
Sprawdź kilka razy, czy aby na pewno nie strzeliłeś jakiegoś ortograficznego babola. Błędy po prostu kują w oczy i świadczą o braku podstawowej wiedzy.
9. Informacje osobiste
Nie umieszczaj takich informacji jak wysokość, waga, poglądy polityczne i religijne. Pracodawca nie powinien podejmować decyzji opierając się na podanych czynnikach.
10. Zainteresowania i hobby, które nie wykazują umiejętności potrzebnych w pracy
Pomiń zamiłowania, które nie mają żadnego znaczenia na stanowisku pracy, o które się ubiegasz. Ciekawymi informacjami, możesz podzielić się w swoim życiorysie.
11. Informacje o słabych osiągnięciach
Nie ma sensu zawracać głowy pracodawcy na przykład o akademickiej średniej, wynoszącej 3.0. Nikomu tym nie zaimponujesz. Skup się na swoich atutach, tak aby rekruter był zainteresowany współpracą z Tobą.
12. Fotografia
Jeśli nie ubiegasz się o pracę aktorską lub taką gdzie wygląd jest istotną kwestią, nie ma potrzeby umieszczać w CV swojego zdjęcia. Pracodawca nie chce być posądzany o dyskryminację. Uważasz, że wygląd może Ci pomóc? Umieść adres URL profilu LinkedIn.
13. Powody pozostawienia dotychczasowej pracy
Nie musisz usprawiedliwiać swoich wyborów, ani toku kariery.
14. Nazwiska i informacje o byłych przełożonych
Zdobądź referencje od byłych przełożonych. Gdy nowy pracodawca będzie chciał skontaktować się w Twojej sprawie z dawnym szefem, ten na pewno nie będzie zaskoczony.
15. Umieszczanie zdań, które tylko wypełniają CV, a nic konkretnego nie wnoszą
Tak zwane wypełniacze, zajmują cenną przestrzeń, przez co można pominąć ważne informacje. Na przykład: nie trzeba dodawać, że na żądanie dostarczysz referencje.
Czego chcą pracodawcy? Zgodnie z ankietą CareerBuilder, oto czego chcą pracodawcy, gdy otrzymują CV:
- Dostosowane do ich otwartej pozycji: 61%
- Towarzyszący list motywacyjny: 49%
- Zwracając się do kierownika zatrudnienia lub rekrutera według nazwy: 26%
- Linki do portfolio, bloga lub witryny internetowej kandydata: 21%