Opis uczelni
Rijksuniversiteit Groningen to holenderski uniwersytet publiczny z siedzibą w Groningen. Uczelnia została założona w 1614 roku z inicjatywy władz Groningen i okolicznego regionu Ommelanden. Początkowo składał się z czterech wydziałów: Teologii, Prawa, Medycyny i Filozofii. W 1815 roku, wraz z Uniwersytetem w Lejdzie i Uniwersytetem w Utrechcie, uzyskała rangę narodowej szkoły wyższej. Co ciekawe, w 2016 roku Ben Feringa, profesor Uniwersytetu w Groningen, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Z tego tytułu studia w Holandii, a przede wszystkim Uniwersytet w Groningen będą idealnym rozwiązaniem dla osób chcących rozwijać się w zakresie chemii, nanotechnologii czy biotechnologii.
W tej chwili w skład uczelni wchodzą:
- Wydział Ekonomii
- Wydział Sztuk
- Wydział Prawa
- Wydział Teologii i Studiów Religijnych
- Wydział Nauk Społecznych i Behawioralnych
- Wydział Nauk Medycznych
- Wydział Nauk Ścisłych i Inżynieryjnych
- Wydział Studiów Przestrzennych
Łącznie na każdym z tych można wybierać z ponad 180 kierunków zarówno na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, jak i doktoranckich. Studiuje na nich około 35 tysięcy studentów z ponad 120 krajów świata. Ponadto Groningen Uni w 2020 roku zajęło 69. miejsce wśród wszystkich uczelni na świecie.
Na uniwersytecie w Groningen mającym ponad czterystuletnią historię możesz spodziewać się nie tylko wielokrotnie nagradzanych nauczycieli akademickich czy wielonarodowej braci studenckiej, ale także, obok nauki na najwyższym poziomie, zaangażowania w życie społeczne czy inne aktywności poza uczelnią, które zaowocują w dalszej pracy zawodowej.
Uniwersytetem w Groningen warto zainteresować się jeśli w planach mamy studia biznesowe w Holandii, ponieważ tutejszy Wydział Ekonomii i Biznesu należy do 1% najlepszych szkół biznesowych na całym świecie. Poza tym, kursy mają charakter międzynarodowy i interdyscyplinarny. Do złożonych zagadnień podchodzi się holistycznie, łącząc dziedziny ekonomii z prawem, czy socjologią. Co więcej, studenci mają możliwość wyjazdu na jeden semestr za granicę, w ramach międzynarodowych umów partnerskich.
Miejscowość
Groningen to miasto w północnej Holandii oraz jednocześnie stolica prowincja o tej samej nazwie. Zamieszkuje je około 230 tys. ludzi. Podobnie jak Amsterdam poprzecinane jest głównie ścieżkami rowerowymi oraz ulicami dla samochodów, natomiast z resztą kraju jest dobrze skomunikowane za pomocą kolei.
Groningen jest największym miastem na północy Holandii. Jest znane z rozwijających się tam biznesów, turystyki, edukacji oraz zabytków. Ma więc bogate zaplecze kulturalne, ale też kulturowe – dzięki międzynarodowej strukturze studenckiej na uniwersytecie w Groningen.
Możemy tam odwiedzić także Muzeum Groningen oraz teatr miejski Stadsschouwburg czy posłuchać muzyki na żywo w jednej z wielu kawiarni lub też zajrzeć na coroczny festiwal muzyczny Eurosonic Noorderslag. Także życie nocne w Groningen daje wiele możliwości. Studenci cenią sobie tamtejsze bary, a był nawet lata, że miasto okrzyknięte było “najlepszym do imprezowania”.
Kilka ciekawostek o Groningen:
W Groningen znajduje się mierząca około 100 metrów wysokości Martinitoren, jedna z najwyższych wież kościelnych w Holandii.
- W kwietniu 2005 roku mieszkańcy Groningen i okolic ustanowili nowy rekord Guinnessa w bitwie na poduszki z udziałem 3000 osób.
- W badaniach poziomu zadowolenia mieszkańców ze swojego miasta przeprowadzonych jesienią 2006 r. na zlecenie Komisji Europejskiej najwyższy poziom zadowolenia stwierdzono wśród mieszkańców Groningen (Badanie objęło ponad 37 tys. osób z 75 miast).
Ciekawe kierunki
Arts, Culture and Media
Ten interdyscyplinarny i łączący kilka tak prężnie rozwijających się dziedzin kierunek dostępny jest właśnie na Groningen University. Studiując go można dowiedzieć się m.in. jak te trzy kwestie: sztuka, kultura i media się przenikają i na jakiej zasadzie współdziałają. Studenci badają społeczne, etyczne i ideologiczne wymiary sztuki współczesnej w celu budowania związków między instytucjami akademickimi a artystami, społecznościami i organizacjami artystycznymi w celu wspólnego dobra i lepszej współpracy. Na studiach tego typu można także spodziewać się zgłębiania struktury, budowy i używalności dzieł oraz tego, jak funkcjonują w społeczeństwie. Jeśli interesują Cię takie kwestie, wybierz Groningen University!
Economics and Business Economics
Studenci tego kierunku mogą spodziewać się wiedzy na tematy takie jak działanie ekspertów na rzecz biznesów prywatnych i ekonomii ogólnej. Na drugim roku można zawęzić swoje działania i wybrać jedną z trzech specjalizacji: Business Economics, Economics lub Economic Development and Globalization – jest więc w czym wybierać. Jeśli matematyka to Twoja mocna strona i interesują Cię kwestie gospodarcze – ten kierunek jest dla Ciebie! A studiowanie ekonomii po angielsku oferuje cały wachlarz prac dostępnych na całym świecie!
Human Geography and Planning
Jeśli interesuje Cię geografia oraz zrównoważony rozwój – ten kierunek z pewnością Cię zaciekawi! Studenci mają okazję dowiedzieć się, od czego zależy wysoki wzrost gospodarczy w jednej części świata, a niski w drugiej, jakie mogą konsekwencje przeludnienia oraz jakie rozwiązania można wdrożyć, aby zmienić obecne nierówności społeczne. Co ciekawe, na trzecim roku można częściowo mieć wpływ na swój plan – na przykład w ramach zaliczenia zajęć można znaleźć praktyki zawodowe związane z kierunkiem. Warto studiować Human Geography and Planning, jeśli chcesz pomagać ludziom i czujesz, że możesz zrobić różnicę!
Zakwaterowanie
Tutaj możemy poczytać o możliwościach zakwaterowania organizowanych przez uniwersytet. Ceny są bardzo zróżnicowane, bo zaczynają się już od 290 euro, a kończą na ok. 660 euro miesięcznie.
Co istotne, jeśli szukamy mieszkania z pomocą uczelni, musimy zapłacić dodatkowe 100 euro kaucji oraz pierwszy i ostatni czynsz z góry – daje to więc sporo wydatków naraz. Trzeba jednak mieć też w pamięci, że Groningen to miasto gdzie studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów i niemal każdy i każda z nich będzie próbować znaleźć mieszkanie wtedy, co my.