Studia medyczne w Irlandii przyciągają coraz więcej chętnych. Nic dziwnego, niepowtarzalny klimat wyspy oraz wizjonerski sposób nauczania, wart jest każdego poświecenia przy aplikacji. Proces rekrutacyjny na medycynę w Irlandii jest nieco długotrwałym procesem i na pierwszy rzut oka może okazać się skomplikowany. Trzeba również pamiętać, że medycyna w Irlandii jest bardzo prestiżowym kierunkiem. Irlandzkie szkoły medyczne mają ograniczoną liczbę miejsc, więc dostają się tylko najlepsi i najzdolniejsi. Jeśli szukasz informacji o studiach medycznych w Irlandii poniżej znajdziesz sporo treści, które Cię zainteresują. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu, odpowiemy na wszystkie wątpliwości!
Warunki jakie musi spełniać aplikant
Aby ubiegać się o przyjęcie na studia medyczne aplikant musi spełnić 3 warunki :
Uzyskać minimum 480 punktów
- Spełniać wymagania wstępne wybranej szkoły medycznej
- Zdać egzamin na studia medyczne
Trzeba jednak pamiętać, że irlandzki system rekrutacyjny składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności sprawdzane jest, czy aplikant spełnia minimalne warunki, a w następnym kroku wyniki są porządkowane w porównaniu z innymi kandydatami. Zatem zakwalifikowanie się do procesu rekrutacyjnego nie gwarantuje przyjęcia.
HPAT – Test na studia medyczne
HPAT czyli Health Professions Admission Test to test wstępny do zawodów medycznych w Irlandii. Swoją formą, weryfikacją wiedzy uczniów oraz oceną logicznego myślenia przypomina brytyjski UKCAT.
Egzamin ma formę papierowego testu, składającego się w trzech modułów, a rozwiązanie go zajmuje około 2,5 godziny. Warto wspomnieć, że celem egzaminu nie jest sprawdzenie wiedzy książkowej, a umiejętności logicznego rozumowania kandydata i zdolności rozwiązywania problemów, z tego powodu nie da się w 100% przygotować na test. Można jednak przepracować pewne zagadnienia, gdyż przy zapisach na egzamin aplikanci otrzymują materiały pomocnicze z przykładowymi ćwiczeniami.
Moduły testu
Wszystkie pytania są w formacie wielokrotnego wyboru z 4 lub 5 możliwymi odpowiedziami, z których kandydat proszony jest o wybranie najbardziej odpowiedniego zestawu odpowiedzi. Test obejmuje 3 następujące części:
- Logiczne rozumowanie i rozwiązywanie problemów
Na tym etapie aplikant analizuje podany tekst, tabele lub wykresy. Sekcja ta definiuje stopień interpretacji danych oraz umiejętność logicznego myślenia. Do rozwiązania jest 44 pytania w czasie 60 minut.
- Zrozumienie interpersonalne
Moduł składa się z 36 pytań, na które uczeń ma 45 min. Ta część sprawdza rozumienie sytuacji interpersonalnych w tym zbadany zostanie poziom empatii czy sposób reagowania na sytuacje emocjonalne.
- Rozumowanie niewerbalne
Ostatni moduł testuje umiejętności abstrakcyjnego rozwiązywania problemów poprzez testy z wykorzystaniem materiału wizualnego. Do wykorzystania aplikant ma 40 minut na 30 pytań.
Punktacja testu
Maksymalny wynik, jaki kandydat może uzyskać, to 300. Wagi trzech sekcji to:
- sekcja 1 (40%)
- sekcja 2 (40%)
- sekcja 3 (20%)
Oprócz ogólnego wyniku HPAT, kandydaci do HPAT-Ireland otrzymają również ogólną rangę percentylową, aby dać im wskazówkę, jak dobrze radzili sobie z innymi kandydatami podchodzącymi do HPAT-Ireland.
Opłaty
Opłata za test wynosi 140 Euro. Cena obejmuje rejestrację online na test, obniżoną stawkę za e-booki do testów praktycznych z rozwiązaniami, dostęp do pakietu wideo zawierającego 80 przykładowych pytań z komentarzem do rozwiązań, dostęp do 3 filmów dotyczących doświadczenia testowego (rejestracja wstępna, rejestracja końcowa i dzień testu), materiały wymagane do testu, przekazanie kandydatowi wyników testów, transfer wyników do CAO.
Terminy
Rejestracja na testy otwiera się już w grudniu. Czasu na zgłoszenie nie ma zbyt wiele, gdyż zamknięcie rejestracji następuje już 20 stycznia. Egzaminy odbywają się w okolicy 20-21 lutego. Z kolei wyników można oczekiwać pod koniec czerwca.
Centra egzaminacyjne
Centra są zlokalizowane w Cork, Dublinie, Galway, Limerick, Sligo i Waterford. Ze względu na to, że niektóre sale nie są duże i nie pomieszczą nieskończonej liczby osób, warto wcześniej zgłosić się na test, aby mieć zagwarantowane miejsce.
Uczelnie oferujące medycynę w Irlandii
Medycynę można studiować w Irlandii na uczelniach:
- RCSI – Royal College of Surgeons in Ireland
- University College Cork
- University College Dublin
- Trinity College Dublin
- NUI Galway (National University of Ireland)