Medycyna w Holandii po angielsku: dlaczego warto?
-
Postawienie na praktykę
Studia medyczne w Holandii przede wszystkim skupiają się na rozwiązywaniu przypadków medycznych, które dotyczą zarówno pacjenta, jak i przyszłego lekarza. Studenci motywowani są od początku do aktywnego udziału w zajęciach. Dodatkowo spory nacisk kładzie się na umiejętności konwersacyjne, które są często kluczem do zrozumienia problemu.
-
Odpowiednio dobrane zajęcia
Program studiów jest ułożony w przemyślany sposób i obejmuje trzy główne założenia tj. edukację z zakresu przyczyn chorób, rozwój kompetencji oraz rozwój wiedzy. Pierwszy rok skupia się na poznaniu ludzkiego ciała, zarówno w sytuacji gdy organizm funkcjonuje prawidłowo (anatomia, fizjologia) jak również w okolicznościach stanów patologicznych. Drugi rok jest połączeniem nabytej już wiedzy oraz diagnostyki. Na trzecim roku studenci zajmują się przypadkami realnych pacjentów w przychodni.
-
Zakres międzynarodowy
Studia w Holandii przygotują Cię z międzynarodowymi aspektami zawodu lekarza. Nauczysz się podstaw obowiązujących w różnych krajach oraz poznasz tajniki komunikacji międzykulturowej. Część programu można odbyć dodatkowo za granicą co ułatwia dzielenie się doświadczeniami, wiedzą oraz umiejętnościami pomiędzy krajami.
-
Małe grupy
Nauka na holenderskich uniwersytetach opiera się na metodzie „ uczenia się poprzez rozwiązywanie problemów” (PBL) oraz praktycznych zajęciach w niewielkich grupach. Dzięki temu, że w zajęciach uczestniczy 10-15 osób, prowadzący są w stanie na bieżąco korygować błędy i udzielać wsparcia młodym studentom. Aktywne rozwiązywanie przypadków medycznych w małych grupach pozwala na wykształcenie w sobie prawidłowych nawyków reagowania, staranności oraz pewności siebie.
Studia medyczne w Holandii: Gdzie studiować?
Maastricht University
- International Track in Medicine to angielsko języczne 3-letnie studia licencjackie z medycyny. Miejsc jest niewiele i ich liczba jest ograniczona. Kontynuacją są studia magisterskie, dostępne tylko języku holenderskim.
- Uniwersytet w Maastricht zajmuje szóste miejsce w rankingu 2020 Times Higher Education (THE) „Młode uniwersytety” dla najlepszych młodych uniwersytetów na świecie.
- Termin składania aplikacji: 15.01.2022
University of Groningen
- Studia medyczne w języku angielskim na poziomie studiów licencjackich, kontynuacja na poziomie studiów magisterskich w języku holenderskim. Liczba miejsc jest ograniczona.
- University of Groningen zajął 70. miejsce na świecie w rankingu 2020. Ponadto osiąga najlepsze wyniki w akademickich dziedzinach medycyny (52), nauk społecznych (55) i nauk przyrodniczych (68). Uczelnia znajduje się również w światowej liście „Top 100” w dziedzinie układów sercowo-naczyniowych (17), psychiatrii / psychologii (33), ekonomii i biznesu (33), biologii molekularnej i genetyki (37).
- Termin składania aplikacji: 15.01.2022
Studia medyczne w Holandii: Jak wygląda aplikacja?
Składanie podania odbywa się online za pośrednictwem strony studielink.nl, czyli aplikacja rozpoczyna się identycznie jak w przypadku innych kierunków. Wybierając medycynę, aplikant otrzymuje link do kolejnej platformy, w której umieszcza się swoje dokumenty, portfolio oraz deklaruje na jakim poziomie zdaje poszczególne przedmioty na maturze. Jeśli aplikant zdaje mniej przedmiotów lub na innym poziomie niż jest wymagany, należy dopisać w jaki sposób przyszły student jest w stanie nadrobić zaległości i jak szybko może podejść do testów organizowanych na platformie.
Wymagania i dokumenty
Po pierwsze zdana matura plus przedmioty umożliwiające aplikację na medycynę tj. biologia i chemia na poziomie rozszerzonym. Holenderska rekrutacja wymaga dodatkowo wiedzy z matematyki, fizyki oraz języka angielskiego.
Potrzebne jest także zdjęcie paszportowe, kopia ważnego paszportu lub dowodu osobistego, dokument potwierdzający znajomość języka obcego.
Test na medycynę
Testy na medycynę w Holandii przypominają UK CAT, składający się z dwóch części. Pierwsza cześć to pytania na logikę, sprawdzające predyspozycje aplikanta do wykonywanego zawodu. Drugą część stanowią zagadnienia o medycynie globalnej/holenderskiej, na zasadzie opracowania studium przypadku, czyli mamy sytuację i opisujemy co robimy z pacjentem, jakich interakcji się podejmujemy.
Materiały przygotowujące do testu, aplikant dostaje podlinkowane, dzięki czemu można przejrzeć przykładowe polecenia.