Przed rozpoczęciem aplikacji na studia w Holandii należy najpierw dokonać wyboru maksymalnie 4 kierunków, na które chcemy złożyć podanie. Należy zweryfikować ich progi rekrutacyjne oraz terminy wysłania podania. Na studiach w Holandii każdy kierunek na każdej uczelni ma indywidualne progi rekrutacyjne.
To oznacza, że aby się dostać na np. kierunek A na uczelni X kandydat musi mieć 2 rozszerzenia z matematyki i fizyki napisane na min 60%, zdany certyfikat językowy poziomie C1, napisać list motywacyjny oraz CV, a termin wysłania podania to np 15 stycznia.
Ale na tej samej uczelni kierunek B może mieć zupełnie inne wymagania – np. Nie jest potrzebny list motywacyjny, wystarczy jedno rozszerzenie z dowolnego przedmiotu, certyfikat językowy na poziomie B2, a termin wysłania podania to 1 maja.
Warto jest też mieć na uwadze, że Holandia jest jednym z nielicznych krajów, który oferuje stypendia naukowe – zarówno na poziomie studiów licencjackich – choć tu jest ich mniej, jak i magisterskich – tu jest ich zdecydowanie więcej. Często aplikanci, którzy są zainteresowani składaniem podań o takowe stypendia zobowiązani są też wysłać swoje podania na studia wcześniej, jak oficjalna deadline.
Podania o przyjęcie na holenderskie uczelnie można składać już od września w roku poprzedzającym rozpoczęcie studiów. Aplikację należy zacząć od rejestracji na portalu Studielink.nl, gdzie uzupełnia się dane osobowe oraz wybiera uczelnie i kierunki, na które chce się aplikować. W jednym roku można dokonać 4 wyborów, a system nie pobiera żadnej opłaty aplikacyjnej.
Po zgłoszeniu chęci aplikowania na wybraną uczelnię dostajemy link do jej wewnętrznego portalu, na którym zakładamy swój profil. Na tym profilu będziemy też umieszczać dokumenty aplikacyjne:
- skan dowodu osobistego lub paszportu
- przetłumaczone świadectwo maturalne
- świadectwo ukończenia szkoły (lub transkrypt ocen ze szkoły średniej, jeśli matura jeszcze przed tobą)
- certyfikat językowy (najczęściej IELTS, chociaż uczelnie honorują też TOEFL lub CAE)
- inne dokumenty, jak list motywacyjny czy referencje, jeżeli dana uczelnia ich wymaga.
Terminy na składanie aplikacji mogą różnić się między uczelniami i kierunkami, dlatego zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej wybranego uniwersytetu. Uczelnie często pobierają opłatę w wysokości ok 100 euro za wysłanie podania.
Na niektóre kierunki – w tym na kierunki takie jak: psychologia, biologia, biznes czy inteligencja sztuczna obowiązuje ograniczona liczba miejsc – tzw. Numerus Fixus. Oznacza to, że terminy aplikacji są zazwyczaj znacznie krótsze – często można wysyłać podanie tylko do 15 stycznia oraz, że w ramach procesu rekrutacyjnego aplikanci są z reguły proszeni o napisanie listu motywacyjnego, dostarczenie referencji oraz mogą liczyć się z tym, że zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.
Jeśli wciąż masz wątpliwości jak aplikować na studia w Holandii, odezwij się do nas, z pewnością pomożemy rozwiązać Twoje obawy :)