Pekin. Perspektywy pracy po studiach w Chinach
Gospodarka Chin jest najszybciej rozwijającą się gospodarką świata, osiągająca średnie tempo wzrostu 10% rocznie przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Chiny są również największym eksporterem towarów oraz drugim importerem w skali globalnej. W samym Pekinie swoją siedzibę miało 56 ze 129 chińskich firm ujętych w 2019 roku na liście Fortune Global 500, czyli rankingu 500 największych korporacji na świecie pod względem przychodów. W których obszarach można liczyć na maksimum rozwoju? Zobaczcie sami!
Kariera finansisty, przedsiębiorcy
Beijing Financial Street to dzielnica finansowa Pekinu, w której zlokalizowanych jest 1800 instytucji finansowych. Łącznie jej aktywa finansowe w 2019 rok wyniosły 111,6 biliona CNY, co stanowiło około 35% uzyskanych w ciągu roku aktywów finansowych kraju. Centralna Strefa Biznesowa (Pekin CBD) zrzesza od 2020 roku ponad 10 tysięcy przedsiębiorstw finansowanych z zagranicy oraz 89 regionalnych siedzib międzynarodowych korporacji. Według rankingu stref biznesowych sporządzanego przez Global Business District Innovation Club powyższa strefa biznesowa zajęła 7 miejsce na świecie.
Branża przemysłu petrochemicznego i energetycznego
Chiny są najzasobniejszym państwem jeśli chodzi o wydobycie węgla kamiennego. Tereny te są również bogate w ropę naftową, którą wydobywa się głównie w Daqing i Shengli. W Pekinie firmy takie jak Sinopec, State Grid Corporation of China i China National Petroleum Corporation, osiągają jedne z największych na świecie przychodów brutto, przebija je tylko amerykański koncern Walmart. Sinopec oraz China National Petroleum Corporation zajmują w wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej, przetwarzaniu ropy naftowej oraz dystrybucji produktów ropopochodnych. State Grid Corporation of China specjalizuje się natomiast w dostarczaniu energii elektrycznej i zatrudnia łącznie ok. 928 tys. osób.
Branża nieruchomości
Rynek nieruchomości rozwija się w Chinach w zaskakującym tempie. Ceny mieszkań z każdym rokiem do 2017 szły w górę, i z uwagi na kolosalne kwoty, zaostrzono przepisy dotyczące nieruchomości komercyjnych. Średnie ceny na rok 2020 okazały się na tyle wysokie, że Pekin zajął 6 miejsce pod kątem najdroższych rynków nieruchomości na świecie. W samym 2019 powierzchnia srzedanych mieszkań wyniosła ponad 9 mln m².
Nowe technologie
W Pekinie istnieją wyspecjalizowane centra technologiczne: Zhongguancun Science Park w dzielnicy Haidian, Huairou Science City w dzielnicy Huairou i Future Science City w dzielnicy Changping. Ponadto swoją siedzibę ma tutaj firma Xiaomi, która wg raportu Canalys, na koniec trzeciego kwartału 2020 roku, była trzecim największym producentów smartfonów na świecie.